eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ponad 500 osób bierze udział w akcji NEFROTEST w Ostrołęce

REKLAMA
zdjecie 480
fot. archiwum eOfot. archiwum eO
REKLAMA

Trwają bezpłatne badania krwi pod kątem chorób nerek. W ramach ogólnopolskiej kampanii NEFROTEST mieszkańcy Ostrołęki oraz powiatu ostrołęckiego badają dziś krew pod kątem chorób nerek. Celem akcji, odbywającej się w Centrum Dializ Fresenius w Ostrołęce, przy al. Jana Pawła II 120A, jest zwrócenie uwagi Polaków na ten niezmiernie istotny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu narząd.

Laboratorium szpitalne będzie oznaczać w pobranych próbkach poziom kreatyniny wraz z eGFR. Oba wskaźniki pomagają ocenić skuteczność oczyszczania organizmu z toksyn przez nerki – czyli stopień sprawności tego narządu. Organizatorzy akcji rejestrowali chętnych przez dwa dni. Zainteresowanie akcją było tak duże, że postanowili zwiększyć pulę bezpłatnych badań z 400 do 500. Kolejne, ponad 500 darmowych skierowań na badania, trafi w przyszłym tygodniu do lekarzy rodzinnych z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego. Pozwoli to objąć badaniami prawie 1100 osób.

Celem kampanii NEFROTEST jest szerzenie wśród Polaków wiedzy na temat chorób dróg moczowych, w tym szczególnie przewlekłej choroby nerek oraz promocja profilaktyki chorób tych narządów. „Bezpłatne badania są punktem kulminacyjnym kampanii informacyjnej o nerkach. Bardzo się cieszę, że mieszkańcy Ostrołęki i regionu tak żywo zareagowali na nasz apel o zgłaszanie się na testy. Dziękuję wszystkim osobom i instytucjom, które pomogły nam w rozpowszechnieniu informacji o akcji. Nie mogliśmy zarejestrować wszystkich - ale kupony na darmowe badania będą już w połowie marca 2013 r. dostępne u lekarzy rodzinnych na terenie miasta i całego powiatu”- mówi dr Agnieszka Gałązka, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Ostrołęce.

Lekarze POZ z Ostrołęki oraz powiatu ostrołęckiego otrzymają, w ramach kampanii NEFROTEST, pulę bezpłatnych, nawet szerszych badań, które będą mogli przekazać swoim pacjentom. Będą to badania poziomu kreatyniny we krwi i eGFR oraz ogólne badanie moczu. „Dziś w Ostrołęce, zbadamy ze względów organizacyjnych, tylko kreatyninę z poziomem eGFR” - dodaje Barbara Janowska, pielęgniarka oddziałowa Centrum Dializ Fresenius w Ostrołęce (al. Jana Pawła II 120A, na terenie Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego). Inną możliwością jest uzyskanie od lekarza rodzinnego skierowania na takie badania. I wreszcie trzecia możliwość – wykonanie takich badań samodzielnie, na własny koszt również jest możliwe. Kosztują one do 10 -12 zł.

Ostrołęka jest piętnastym miastem, w którym Nefron wraz z regionalnym partnerem prowadzi bezpłatne badania krwi. W poprzednich lokalizacjach (w Świebodzinie, Zgierzu, Wodzisławiu Śląskim, Ostródzie, Legnicy, Białymstoku, Pszczynie, Płońsku, Lubaniu, Tomaszowie Lubelskim, Stargardzie Szczecińskim, Gnieźnie, Głubczycach oraz Jędrzejowie) krew zbadało ponad 9 tys. osób. Wyniki około 10 proc. badanych były niezgodne z normami. Wszyscy, którzy wymagali szczegółowych konsultacji, zostali skierowani na dalszą diagnostykę.

Poważne zaburzenia funkcjonowania nerek mają negatywny wpływ na cały organizm. Bardzo niebezpieczne jest to, że „nerki nie bolą” - choroby tego narządu bardzo długo przebiegają bezobjawowo. „Wykrycie chorób nerek na wczesnym etapie może znacznie opóźnić wystąpienie powikłań ogólnoustrojowych. Postawienie diagnozy w odpowiednim momencie wymaga jednak dodatkowych badań, m.in. krwi lub moczu. Gdy pojawiają się wyraźne dolegliwości, z reguły jest już za późno. Uszkodzenie nerek bywa tak duże, że czasem pacjent wymaga leczenia nerkozastępczego pod postacią dializ” - mówi dr Agnieszka Gałązka, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Ostrołęce. W Polsce, zgodnie z szacunkami nefrologów, problemy z nerkami ma ok. 4 milionów osób. Większość chorych nie zdaje sobie z tego sprawy.

Choroba nerek może dotknąć każdego, ale najbardziej zagrożeni są cierpiący na cukrzycę, nadciśnienie, choroby układu krążenia (szczególnie po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą), osoby mające w rodzinie chorych na nerki i po ukończeniu 65 roku życia.

Kampanię NEFROTEST w Ostrołęce organizują Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Centrum Dializ Fresenius. NEFROTEST w powiecie ostrołęckim objęli patronatem naukowym prof. Marian Klinger - Krajowy Konsultant w Dziedzinie Nefrologii oraz prof. dr hab. Magdalena Durlik – Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Nefrologii. Patronat honorowy nad akcją sprawują: Adam
Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego, Jacek Kozłowski - Wojewoda Mazowiecki, Stanisław Kubeł - Starosta Powiatu Ostrołęckiego oraz Janusz Kotowski - Prezydent Ostrołęki. Kampanię NEFROTEST w całej Polsce wspiera Pani Anna Komorowska - Małżonka Prezydenta RP.

* Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska powstała w czerwcu 2008 roku. Dziś zrzesza operatorów niemal 160 publicznych i niepublicznych stacji dializ w Polsce.

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×