eOstroleka.pl
,

PiS o deregulacji zawodów [VIDEO]

REKLAMA
zdjecie 480
fot. youtube fot. youtube
REKLAMA

Zmiana Konstytucji RP w zakresie art. 17, wniosek o powołanie nadzwyczajnej komisji do spraw deregulacji zawodów oraz ponowienie skargi konstytucyjnej, którą zgłaszał ś.p. Janusz Kochanowski w sprawie niekonstytucyjnej reglamentacji dostępu do niektórych zawodów - to propozycje PiS mające doprowadzić do rzeczywistej, a nie tylko pozorowanej deregulacji zawodów w Polsce.

Prawo i Sprawiedliwość przedstawia listę zawodów, które wymagają pilnej deregulacji. Lista zaledwie 49 zawodów przedstawiona przez ministra sprawiedliwości, które mają zostać zderegulowane to stanowczo za mało. PiS chce szerokiej deregulacji i uwolnienia polskiego rynku pracy. Aby dokonać tak realnej deregulacji zawodów w Polsce, niezbędna jest zmiana Konstytucji RP. Prawo i Sprawiedliwość składa wniosek o nowelizację ustawy zasadniczej. Dodatkowo posłowie Prawa i Sprawiedliwości zwrócą się do marszałka sejmu z wnioskiem o powołanie nadzwyczajnej komisji do spraw deregulacji zawodów.

Prawo i Sprawiedliwość zgłosi również do Trybunału Konstytucyjnego skargę, którą kierował ś.p. Janusz Kochanowski, Rzecznik Praw Obywatelskich. Skarga dotyczyła nadmiernego reglamentowania przynależności do wielu organizacji zawodowych. Liczne utrudnienia w wykonywaniu doniosłych społecznie zawodów, w szczególności nieuzasadniony konstytucyjnie wymóg bezwzględniej obowiązkowej przynależności do samorządu zawodowego oraz sankcja dożywotniego pozbawienia prawa do wykonywania zawodu, z jednej strony stanowią nieproporcjonalną ingerencję w wolność zrzeszania się, a z drugiej nie są konieczne w demokratycznym państwie dla ochrony wolności i praw innych osób.

W Polsce jest 380 zawodów regulowanych. Dla porównania w Hiszpanii jest ich 174, w Grecji 167, zaś na Łotwie - 50. Mnożenie prawnych obwarowań i przeszkód w dostępie do zawodów wpływa na obniżenie konkurencyjności polskiej gospodarki, co stanowi bardzo niekorzystną tendencję w czasach globalnego kryzysu.

W 2007 roku Polska zajęła ostatnie miejsce w lizbońskim rankingu konkurencyjności gospodarek w Unii Europejskiej, przygotowywanym przez londyńskie Centrum ds. Reformy Europejskiej. Opracowanie uwzględniało wiele czynników wpływających na wydajność oraz konkurencyjność gospodarki m.in. efektywność produkcji, zatrudnienie, poziom swobody działania przedsiębiorstw, otoczenie prawne i administracyjne oraz elastyczność rynku pracy.




[źródło: mypis.pl]

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×