eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Pamięć o bohaterach… W walkach o Czerwin oddali swoje życie za Ojczyznę

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

8 września 1939 r. to szczególny dzień w historii Czerwina. W tym dniu w ziemię czerwińską wsiąkła krew polskich żołnierzy broniących naszej Ojczyzny. Od tamtych wydarzeń minęło już 85 lat.

Bitwa o Czerwin we wspomnieniach żołnierzy 3. Pułku Strzelców Konnych

8 września, kiedy Grupa Operacyjna gen. Kowalskiego znajdowała się na południowym brzegu Bugu, nadal trwała obrona Narwi na odcinku od Nowogrodu do Wizny. Na linii Nowogród – Łomża stały w obronie oddziały 18. Dywizji Piechoty z SGO „Narew”. Dla osłony lewego skrzydła wymienionej dywizji gen. Młot-Fijałkowski skierował w rejon Czerwina 3. Pułk Strzelców Konnych imienia hetmana Stefana Czarnieckiego pod dowództwem ppłk. Jana Małysiaka.

O świcie 7 września pułk ugrupował się następująco: 3 szwadron pod dowództwem rotmistrza Wiktora Gosiewskiego umocnił się na stanowiskach we wsi Dzwonek (3,5 km na północny zachód od Czerwina), 1 szwadron pod dowództwem rotmistrza Romana Pająka organizował obronę w Grodzisku, 2 szwadron pod dowództwem rotmistrza Antoniego Kossakowskiego ugrupował się obronnie w Czerwinie, a 4 szwadron pod dowództwem por. Lucjana Lewandowskiego stanowił odwód dowódcy pułku.

Rankiem 8 września główne siły niemieckiego korpusu „Wodrig” ruszyły z rejonu Różana na Ostrów Mazowiecką i Brok. Na czele korpusu maszerowały oddziały Dywizji Pancernej „Kempf” i 1 Brygady Kawalerii, a w ślad za nimi 11 i 12 Dywizja Piechoty. W celu osłony kolumn marszowych od wschodu dowództwo korpusu skierowało przez Goworowo na Czerwin silne pododdziały rozpoznawcze z 1 Brygady Kawalerii i Dywizji Pancernej „Kempf”.

Wczesnym przedpołudniem 8 września przed frontem 3 Pułku Strzelców Konnych pojawił się pododdział rozpoznawczy z niemieckiej 1 Brygady Kawalerii. Został natychmiast spędzony ogniem ckm 3 szwadronu na przedpolu Dzwonka. Po niedługim czasie pojawiły się transportery opancerzone ze zmotoryzowanego oddziału rozpoznawczego SS Dywizji Pancernej „Kempf”. Ostrzelane ogniem ckm 1 i 3 szwadronu oraz ogniem działek przeciwpancernych wycofały się drogą w kierunku na Suchcice. Nieprzyjaciel, przekonawszy się, że nie przełamie polskiej obrony z marszu, około godziny 16.00 wprowadził do walki artylerię. Ciężkie działa niemieckie ostrzelały najpierw pozycję obronną 2 szwadronu w Czerwinie, a następnie nieprzyjaciel przeniósł ogień na 1 szwadron w Grodzisku i 3 szwadron w Dzwonku. Jednocześnie ruszyły do ataku lekkie czołgi z piechotą. Polscy obrońcy załamali atak ogniem ckm i działek przeciwpancernych.

Około godziny 19.30 rozpoczęło się od strony Borku silne natarcie niemieckie na pozycje 2 szwadronu rotmistrza Kossakowskiego w Czerwinie. Nieprzyjaciel najpierw ostrzelał artyleryjskimi pociskami zapalającymi zabudowania Czerwina, od których w kilku miejscach wybuchły pożary, a następnie ruszyła do ataku piechota. Szwadron rotmistrza Kossakowskiego bronił się zawzięcie. Załamał natarcie niemieckie ogniem z broni ręcznej i maszynowej, a następnie przeszedł do kontrataku na bagnety.

Wieczorem 8 września na rozkaz dowódcy 18 Dywizji Piechoty 3 Pułk Strzelców Konnych wycofał się z zajmowanych stanowisk i zorganizował obronę na linii Truszki – Szabły – Jakać (15 km na północny wschód od Czerwina).

W walkach o Czerwin życie za Ojczyznę oddali:

  • starszy wachmistrz Stanisław Tarnowski,
  • kapral Jan Bartosik,
  • kapral Chełchowski,
  • kapral Lucjan Sęp,
  • starszy strzelec konny Antoni Dusza,
  • strzelec konny Stanisław Słowik,
  • 4 żołnierzy nieznanych.

Wymienieni żołnierze zostali pochowani na cmentarzu parafialnym w Czerwinie (dziś Grób Nieznanego Żołnierza).

Cześć i Chwała Bohaterom!

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×