Prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik i wiceprezydent Ostrołęki Anna Gocłowska zostali uniewinnieni przez sąd pierwszej instancji w tzw. procesie oświatowym. Okazuje się jednak, że sprawa będzie rozpoznana przez sąd drugiej instancji - apelację złożyła prokuratura, która nie zgadza się z wyrokiem.
Proces oświatowy władz Ostrołęki. O co byli oskarżeni?
Prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik był oskarżony o to, że w celu osiągnięcia przez Miasto Ostrołęka korzyści majątkowej w łącznej kwocie 12 tys. zł wykonując czynności w sprawach z zakresu pracy nie dopełnił obowiązków służbowych w ten sposób, że po złożeniu rezygnacji z zajmowanych stanowisk przez dyrektorów SP 10 i ZSZ 2 w Ostrołęce, nie odwołał ich ze wskazanych stanowisk kierowniczych, nie określił im okresów wypowiedzenia oraz warunków pracy i wynagrodzenia w okresie wypowiedzenia z uwzględnieniem dodatku funkcyjnego, co miało skutkować niewypłaceniem tego składnika wynagrodzenia. Prokuratura wskazywała, że doszło do naruszenia przepisów nakazujących równe traktowanie i zatrudnienie oraz zakazujących dyskryminacji pracowników. Pokrzywdzeni mieli zostać pozbawieni prawa do dodatku funkcyjnego w okresie wypowiedzenia, jak również do wszczęcia sporu o roszczenie przed Sądem Pracy. Miało być to działanie na szkodę interesu prywatnego obu dyrektorów, "złośliwie i uporczywie naruszając prawa pracowników wynikających ze stosunku pracy".
Z kolei wiceprezydent Anna Gocłowska oskarżona była o to, że jako dyrektor wydziału oświaty UM, nie dopełniła swoich obowiązków służbowych związanych z kierowaniem i nadzorem nad właściwą realizacją zadań wydziału w ten sposób, że dysponując opinią biura prawnego UM Ostrołęki określającą tryb postępowania organu prowadzącego szkołę w razie złożenia przez nauczyciela rezygnacji ze sprawowanego w szkole stanowiska kierowniczego oraz o przysługujących mu wówczas składnikach wynagrodzenia, nie podjęła czynności prowadzących do prawidłowego wykonania przez prezydenta miasta jego obowiązków służbowych.
Prokuratura wskazywała, że nie doszło do skutecznego odwołania dyrektorów z zajmowanych stanowisk, a doszło z kolei do "zachowań dyskryminacyjnych".
Prezydent i wiceprezydent Ostrołęki uniewinnieni
Wyrokiem z dnia 22 grudnia 2022 r., prezydent Łukasz Kulik i wiceprezydent Anna Gocłowska zostali uniewinnieni.
- Po zapoznaniu się dokładnie z dowodami, które zostały zebrane w tej sprawie w toku postępowania przygotowawczego i przeprowadzenia postępowania dowodowego przed sądem, sąd doszedł do przekonania, że ten materiał dowodowy wskazuje na to, że żadnej z osób oskarżonych nie można przypisać czynów im zarzucanych - mówiła po ogłoszeniu wyroku sędzia Anna Andrzejewska. - Naruszenie jakichś przepisów, a już na pewno rodzących odpowiedzialność karną, nie nastąpiło i zdaniem sądu nie ma tutaj możliwości przypisania oskarżonym zarzucanych im czynów, ich zachowania nie wypełniają znamion przestępstw.
Szczegóły orzeczenia, które zapadło w Sądzie Rejonowym, podawaliśmy tutaj. Kosztami procesu obciążono Skarb Państwa. Wyrok jest nieprawomocny, więc prokuratura mogła odwołać się od niego do sądu wyższej instancji. Dziś już wiemy, że skorzystała z tej możliwości.
Jest apelacja od wyroku uniewinniającego
Prokuratura złożyła do Sądu Okręgowego apelację od wyroku Sądu Rejonowego w sprawie władz Ostrołęki. - Zarzuty apelacji dotyczyły uchybień procesowych związanych z prowadzeniem postępowania dowodowego oraz oceną zgromadzonych w sprawie dowodów, które miały wpływ na prawidłowość zapadłego orzeczenia - dowiedzieliśmy się w prokuraturze.
W apelacji prokuratura domaga się uchylenia wyroku uniewinniającego i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania przez Sąd I instancji.