eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęka postawi na światłowody?

REKLAMA
zdjecie 480
radny Jacek Łuba (Bezpartyjne Miasto), fot. eOstroleka.plradny Jacek Łuba (Bezpartyjne Miasto), fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Obniżenie opłat za zajęcie pasa drogowego – od tego zaczął się rozwój sieci światłowodowej, dzięki której superszybki Internet i telewizja w najwyższej jakości dociera do znacznie większej ilości odbiorców. Tak jest w powiecie ostrołęckim. A Ostrołęka? Najpewniej zostaniemy z tym co jest obecnie, ponieważ operatorów blokują zbyt wysokie opłaty a miasto nie jest skore do ustępstw. Dyskusję w tej sprawie rozpoczyna radny Jacek Łuba z klubu Bezpartyjne Miasto.

W powiecie widzą możliwość rozwoju
 
W listopadzie 2018 roku samorządy powiatu ostrołęckiego, oraz kilku gmin (m.in. Czarnia, Baranowo, Kadzidło) przyjęły projekty uchwał obniżające do minimum kwotę opłaty za zajęcie pasa drogowego na potrzeby budowy sieci teletechnicznych. Dzięki temu m.in. firma Inea będzie mogła poprowadzić w najdalsze zakątki powiatu światłowód, a co za tym idzie dać mieszkańcom dostęp do szerokopasmowego Internetu oraz kanałów tv w najwyższej jakości. Wysokość stawki za zajęcie pasa drogowego ustalono na kwotę 10 złotych. To wystarczająco, by dla operatorów takich jak Inea wykonanie sieci światłowodowej było opłacalne.
 
Dla mieszkańców m.in. Baranowa czy Czarni to świetna wiadomość. Oznacza to, że nie będą już skazani wyłącznie na sieć radiową, której funkcjonowanie zależne jest od wielu zewnętrznych czynników. Sprawiało to, że dostępność Internetu (nawet w podstawowej prędkości przesyłu danych) była na bardzo mizernym poziomie. Po zrealizowanej inwestycji każda z miejscowości, przez którą przebiegał będzie światłowód uzyska dostęp do szerokopasmowego Internetu. Gminy te znikną już z białych plam na mapie światłowodowej infrastruktury. A wystarczyła do tego wola samorządu – obniżenie opłaty w nieznacznym stopniu wypłynęło na budżety a dla mieszkańców przyniosło wymierne korzyści i udogodnienia.
 
Ostrołęka daleko w tyle
 
Pod względem rozwoju sieci światłowodowych Ostrołęka ostro wyhamowała. Z komfortu korzystania z szerokopasmowego Internetu i telewizji w jakości HD cieszyć mogą się m.in. mieszkańcy Śródmieścia i osiedla Centrum. I na dziś to wszystko. Łączna długość sieci w Ostrołęce jest obecnie niewystarczająca. Infrastruktura należąca do m.in. operatorów takich jak Orange czy Ynet nie jest dalej rozbudowywana, bo przestało być to opłacalne. Blokadą nie do przejścia są dla operatorów zbyt wysokie opłaty za zajęcie pasa drogowego, które obecnie w Ostrołęce ustalona jest na poziomie 150 złotych za metr. To właśnie wysokość tej opłaty samorządy powiatu i kilku gmin z naszego regionu zdecydowały się obniżyć, by dać operatorom możliwość dotarcia ze swoimi usługami do większej liczby odbiorców. W przypadku Ostrołęki kwota, jaką operatorzy muszą płacić za zajęcie pasa drogowego na infrastrukturę teletechniczną są barierą nie do przejścia, blokującą dalszy rozwój sieci światłowodów.
 
Problem dostrzegł miejski radny, Jacek Łuba z klub Bezpartyjne Miasto. W interpelacji skierowanej do prezydenta radny pyta m.in. o wysokość rocznych wpływów do budżetu miasta z tytułu opłat ponoszonych przez operatorów za istniejące już sieci oraz o wysokość opłat za zajęcie pasa drogowego w czasie prowadzenia prac związanych z budową sieci.
 
- Uważam, że moglibyśmy pójść za przykładem sąsiednich gmin i obniżyć stawki do poziomu pozwalającego operatorom na rozbudowę sieci. Budżet miasta wcale by na tym nie ucierpiał a nawet pojawiłaby się perspektywa zwiększenia wpływów z tego tytułu. Nawet przy założeniu, że stawka zostanie obniżona do minimum ale znacząco zwiększy się łączna długość sieci, ogólny bilans wyjdzie na plus. Dodatkowo mieszkańcy zyskają dostęp do szerokopasmowego Internetu oraz telewizji. Rozbudowana sieć światłowodów wpłynie także na bezpieczeństwo mieszkańców, ponieważ pozwoli to na budowę nowoczesnego systemu monitoringu miejskiego – mówi radny Łuba.
 
Kolejnym krokiem, który klub radnych Bezpartyjne Miasto podejmie jest inicjatywa uchwałodawcza dotycząca ustalenia nowej stawki. Radny Jacek Łuba po analizie danych, o które poprosił w swojej interpelacji, chce rozpocząć w samorządzie dyskusję nad ustaleniem nowej, niższej stawki pobieranej od operatorów. Na udzielenie odpowiedzi prezydent ma 14 dni.
 
Do tematu wrócimy.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×