W ostrołęckim muzeum odbyły się dziś uroczystości związane z przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości upamiętniające bohaterów walk z aparatem władzy komunistycznej zaplanowano na kilka dni.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony w tym roku jest po raz 13. Tegoroczne uroczystości zaplanowane na kilka najbliższych dni odbywają się w funkcjonującym po byłym areszcie budynku Muzeum Żołnierzy Wyklętych.
W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele organizacji kombatanckich, grupa miejskich radnych, delegacje służb samorządowych, harcerze, uczniowie klasy o profilu mundurowym.
Podczas uroczystości odczytano list od prezydenta RP Andrzeja Dudy. Krótkie wprowadzenie do cyklu wydarzeń związanych z dzisiejszymi uroczystościami skierował do uczestników spotkania dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Janusz Kotowski.
Dzisiejszy dzień, wyjątkowy dzień, bo przypominający wielkich bohaterów ma swój wymiar bez wątpienia ważny. Często mówimy o Wyklętych, Niezłomnych, o bohaterach, o postaciach prawie pomnikowych. I to jest prawda, bo to wyjątkowi bohaterowie. Ale z drugiej strony myślę, że każdy z nas ma świadomość, że prócz tego bohaterstwa, prócz tej pomnikowości, to byli często młodzi, pełni życia ludzie. To byli chłopcy i dziewczęta tacy sami jak tu stojący uczniowie ze szkół służb mundurowych, tak jak nasi harcerze. Ja mam pięćdziesiąt parę lat i to mogliby być moi synowie. To warto pamiętać, że prócz tego bohaterstwa ci młodzi ludzie byli tacy sami jak współczesna młodzież. Tak samo chcieli żyć bawić się, tańczyć. zakochiwać się, uczyć, studiować, oni byli tacy sami. tylko w pewnej chwili dziejów, swoich krótkich często dziejów potrafili wybrać to, co jeszcze ważniejsze niż ten urok codziennego, młodego życia.
- mówił dyrektor Kotowski.
O godzinie 12:00 na muzealnym dziedzińcu złożono kwiaty w hołdzie bohaterom, którzy w walce o polską wolność i niezawisłość oddali własne życie lub zostali bestialsko zamordowani na podstawie wyroków wydawanych przez aparat władzy komunistycznej.
Po uroczystości na muzealnym dziedzińcu zaproszono wszystkich na wykład Tomasza Radzika zatytułowany “Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie naszej historii”.