"Północne Mazowsze było tym regionem, gdzie opór przeciwko komunistom był najbardziej powszechny" - mówił w rozmowie z Radiem Wnet dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych Janusz Kotowski w przeddzień dnia poświęconego pamięci Niezłomnym.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce Janusz Kotowski w rozmowie z Radiem Wnet przekazał, dlaczego 1 marca jest tak ważnym dniem poświęconym Niezłomnym.
- 1 marca oczywiście wiąże się z dramatyczną datą śmierci Łukasza Cieplińskiego i jego najbliższych przyjaciół i współpracowników, zamordowanych na Rakowieckiej 1 marca 1951 roku. Fantastyczni ludzie, walczący często od pierwszej dni wojny obronnej w 1939 roku, potem okupacja niemiecka i potem to wielkie pragnienie niepodległej, prawdziwie wolnej Polski, na co komuniści na służbie sowieckiej zamordowali wielkich bohaterów. To dokładnie ten dzień, 1 marca, ale oczywiście pamięć o Żołnierzach Wyklętych powinna trwać codziennie - wskazał.