Zapadł prawomocny wyrok nakazowy w sprawie miejskiego radnego Jerzego Grabowskiego, który oskarżony był o prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości. Dotarliśmy do treści wyroku.
Ostrołęcki radny Jerzy Grabowski (zgodził się na podanie danych - przyp. red.), były przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, w październiku 2021 r. brał udział w zdarzeniu, o którym informowaliśmy w naszym serwisie. Były przewodniczący rady miasta prowadził auto pod wpływem alkoholu.
Policja informowała wówczas:
Na miejscu funkcjonariusze zastali osobę zgłaszającą zdarzenie oraz mieszkańca Ostrołęki, który miał kierować autem. Alkomat wskazał w organizmie mężczyzny 2 promile alkoholu. Kierujący został przewieziony na komendę w celu wykonania dalszych czynności.
W poprzedniej kadencji radny Grabowski był przewodniczącym rady miasta, w wyborach w 2018 roku zdobył 684 głosy. Aktualnie jest pracownikiem KRUS w Ostrołęce. Po zdarzeniu drogowym z października, mimo iż wyrzucono go z partii, pozostał radnym. Nie jest już przewodniczącym klubu radnych PiS, ale w Biuletynie Informacji Publicznej wciąż widnieje jako radny klubu Prawa i Sprawiedliwości.
Śledztwo w sprawie miejskiego radnego i jego jazdy w stanie nietrzeźwości prowadziła Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce. Śledczy zabezpieczyli m.in. nagrania z monitoringu. 31 stycznia 2022 r. prokuratura skierowała do Sądu Rejonowego w Ostrołęce akt oskarżenia przeciwko radnemu Grabowskiemu. Został on oskarżony o popełnienie czynu z art. 178a §1 k.k., tj. kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości.
Sprawa została już zakończona. 16 marca 2022 r. zapadł wyrok nakazowy. Takie wyroki wydawane są na posiedzeniu bez udziału stron. Oznacza to, że wydania wyroku nie poprzedza rozprawa. Od doręczeniu wyroku nakazowego skazany ma 7 dni na złożenie sprzeciwu, w innym wypadku wyrok staje się prawomocny. Tak też stało się w tym przypadku. Wyrok nakazowy w sprawie radnego Grabowskiego uprawomocnił się. Dotarliśmy do jego treści.
Grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów, świadczenie na Fundusz Pomocy
Miejski radny był oskarżony o to, że 10 października 2021 roku prowadził w ruchu lądowym pojazd mechaniczny znajdując się w stanie nietrzeźwości, mając 1,60 promila alkoholu etylowego w badanej krwi, tj. o czyn z art. 178a § 1 Kodeksu karnego (Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2).
Jak czytamy w wyroku, który wydała sędzia Radosława Kasikowska, oskarżonego uznano za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu (w opisie czynu wskazano prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości na dwóch ulicach) i za ten czyn skazano go na karę grzywny w liczbie 100 stawek dziennych, przyjmując wysokość jednej stawki na 40 złotych (razem 4 tysiące złotych).
Na poczet orzeczonej kary grzywny zaliczono mu okres zatrzymania w dniu 10 października 2021 r. od godz. 13:45 do godz. 16:15, zaokrąglając w górę do pełnego dnia i przyjmując, że dzień rzeczywistego pozbawienia wolności równa się dwóm dziennym stawkom grzywny.
Wobec oskarżonego orzeczono też środek karny zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres trzech lat. Na poczet orzeczonego środka karnego zaliczono mu okres zatrzymania prawa jazdy od 10 października 2021 r.
Orzeczono również, że oskarżony musi zapłacić świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości 5 tysięcy złotych. Oskarżony na rzecz Skarbu Państwa musi zapłacić 646,24 zł tytułem kosztów sądowych.