eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęcka onkologia w dobie pandemii koronawirusa. Więcej pacjentów, większy rygor sanitarny i praca na podwyższonych obrotach

REKLAMA
zdjecie 480
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Jak w okresie pandemii koronawirusa funkcjonuje poradnia i oddział onkologiczny w ostrołęckim szpitalu? Placówka obsługująca na co dzień „swój” teren dodatkowo przejęła obecnie pacjentów m.in. ze szpitala w Łomży, przekształconego w jednoimienną placówkę zakaźną.

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce, jest obecnie jedną z placówek na Mazowszu, w której udzielana jest pomoc osobom chorym na COVID-19. Na szpitalny oddział zakaźny trafiają pacjenci z koronawirusem zarówno z powiatu ostrołęckiego jak i ościennych powiatów a także – podobnie jak to było w ubiegłym tygodniu – pacjenci z innych mazowieckich szpitali.

Jednak mimo pandemii koronawirusa placówka pozostała szpitalem specjalistycznym z licznymi poradniami i oddziałami, które niezmiennie świadczą pomoc mieszkańcom Ostrołęki i regionu. Zagrożenie, jakie dla pacjentów i personelu stwarza koronawirus wymusiło na dyrekcji szpitala podjęcie dodatkowych działań i wprowadzenie rozwiązań, które w maksymalnym stopniu zredukują ryzyko transmisji choroby na teren placówki.

Oprócz całkowitego zakazu odwiedzin, odwołania zaplanowanych wcześniej zabiegów (w sytuacjach nie zagrażających życiu i pogorszeniu stanu zdrowia) czy ograniczeniu funkcjonowania poradni, dyrekcja wprowadziła też szereg innych rozwiązań mających zapewnić bezpieczeństwo personelowi i pacjentom.

Jednym z oddziałów, który niemalże z dnia na dzień musiał przeorganizować swoją pracę był oddział oraz poradnia onkologiczna.

Jak ostrołęccy onkolodzy i personel oddziału oraz poradni radzi sobie w tym niełatwym okresie?

W czasach pandemii Covid-19 kontynuacja leczenia pacjentów onkologicznych stała się dużym wyzwaniem. Stosowane leczenie chemioterapią obniża odporność, co przy obecności często wielu chorób towarzyszących stanowi dodatkowe zagrożenie życia i zdrowia w związku z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

- Należy pamiętać, że choroby nowotworowe często dotykają ludzi powyżej 50 roku życia, co stanowi czynnik ryzyka ciężkiego przebiegu infekcji. Z drugiej strony pozostawienie chorych bez leczenia przyczynowego może stanowić zagrożenie utraty zdrowia lub życia. W związku z tym Ośrodek Onkologiczny dołożył wszelkich starań, żeby bezpiecznie kontynuować leczenie onkologiczne

– mówi Agnieszka Domurad, lekarz kierujący Ośrodkiem Onkologicznym w MSS w Ostrołęce.

Oddział i poradnia onkologiczna zostały przeniesione w miejsce odległe od głównych ciągów komunikacyjnych z odrębnym wejściem dostępnym tylko dla pacjentów z chorobami nowotworowymi. Aby ograniczyć kontakt pacjentów Oddziału Onkologii z innymi pacjentami, Izba Przyjęć Oddziału Onkologicznego, punkt pobrań krwi został przeniesiony w to samo miejsce i służy wyłącznie pacjentom Ośrodka.

Na wejściu każdemu wykonywany jest pomiar temperatury i udostępnione są środki dezynfekujące do rąk. Pacjenci, którzy nie wymagają podania chemioterapii konsultowani są telefonicznie lub są umawiani po zakończeniu przyjęć pacjentów poddawanych terapii.


- Praca onkologa klinicznego zakłada ścisłą współpracę z innymi jednostkami funkcjonującymi w szpitalu. Działalność tych jednostek została także dostosowana do nowych warunków, np. Zakład Radiologii pomimo znacznego ograniczenia działalności, wykonuje część badań obrazowych dla pacjentów w trakcie leczenia onkologicznego. W Oddziale Chirurgii Onkologicznej nadal wykonywane jest część zabiegów koniecznych do właściwego przebiegu leczenia

– wyjaśnia dr Domurad.

Ośrodek Onkologiczny zmienił też organizację pracy personelu - pracownicy Ośrodka nie udzielają świadczeń w innych strukturach szpitala, co zmniejsza ryzyko transmisji ewentualnej infekcji.

- W związku z przekształceniem Szpitala w Łomży na szpital zakaźny jednoimienny i przejęcie większości pacjentów onkologicznych dotychczas tam leczonych, zwiększyła się pula chorych leczonych w naszym Oddziale. Dodatkowo zamknięcie nałożyło nowe obowiązki na pracowników MSS w Ostrołęce. Mając na uwadze dobro naszych obecnych i przyszłych pacjentów podkreślamy, że rejestracja do Poradni Onkologicznej odbywa się wyłącznie drogą telefoniczną ( tel: 029 7651304). W związku z nową dla wszystkich sytuacją, zwracamy się z prośbą o wyrozumiałość i współpracę z pracownikami Ośrodka Onkologicznego

– mówi dr Domurad.

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce jest jedną z placówek, którą w lutym, jeszcze przed ogólnoświatową pandemią koronawirusa, Ministerstwo Zdrowia wskazało, jako placówka świadcząca pomoc osobom zarażonym SARS-CoV-2. W marcu wojewoda mazowiecki zobligował dyrekcję szpitala do zabezpieczenia miejsc w szpitalu i dodatkowych respiratorów służących jako zabezpieczenie w walce z koronawirusem. Łącznie zabezpieczono na ten cel 260 łóżek.

Warto podkreślić, że ostrołęcki szpital nie jest jednoimienna placówką zakaźną. Najbliższy tego typu szpital znajduje się obecnie w Łomży.

Tekst powstał przy współpracy z dr Agnieszką Domurad, kierownikiem Ośrodka Onkologicznego Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×