10 sztuk przyłbic ochronnych wydrukowanych na drukarce 3D trafiło dziś do ostrołęckiego szpitala. Ten nietypowy prezent podarował medykom bezpłatnie mieszkaniec Ostrołęki. „Na tym nie koniec, dodrukujemy więcej!” - zapowiada Marcin Olbryś.
Do pomocy służbom ratunkowym w walce z pandemią koronawirusa włącza się coraz więcej firm i osób prywatnych. W ostatnich dniach wydatnego wsparcia doświadcza też ostrołęcki szpital – zbiórka pieniędzy, zakup nowych respiratorów, ciepłe posiłki, gorąca kawa – to wszystko inicjatywy prywatnych osób, które nie szczędzą wysiłków w pomocy medykom.
Na ciekawy pomysł, jak wesprzeć ratowników wpadł z Ostrołęki wpadł m.in. właściciel drukarki 3D prowadzący od wielu lat działalność w branży foto i wideo. Marcin Olbryś (Studio Perfekt 3D), bo o nim mowa, wspólnie ze swoim przyjacielem z Makowa Mazowieckiego odnaleźli w sieci projekt przyłbicy ochronnej, w codziennej pracy służącej ratownikom przy niesieniu pomocy osobom zarażonym koronawirusem lub będącym w grupie ryzyka.
- Mój przyjaciel zmodyfikował nieco projekt dodając pewne wzmocnienia w konstrukcji przyłbicy i ruszyliśmy z drukowaniem – mówi Marcin.
Do wydrukowanej konstrukcji zamontowali odpowiednio przyciętą… filę do bindowania i w ten sposób powstała przyłbica spełniająca doskonale swoją funkcję. Podobne wyposażenie dla ratowników drukują też inni właściciele drukarek 3D.
Pierwsza partia sprzętu – prostego w swej konstrukcji, taniego w wykonaniu ale jakże niezbędnego w codziennej pracy ratowników – trafiła już do medyków z Ostrołęki. Na początek 10 sztuk, ale w najbliższych dniach powstawać będą kolejne.
- Przygotowanie jednej przyłbicy to około 1,5 godziny pracy drukarki. Łapiemy teraz chwilę oddechu i przygotowujemy kolejne sztuki. Codziennie odzywają się do nas następne osoby zainteresowanie takim sprzętem. Pomocy nie odmawiamy nikomu, kto niesie pomoc innym w tym trudnym dla nas wszystkich czasie. Kolega z Makowa przygotował przyłbicę dla strażaków i dla pielęgniarek z tamtejszego szpitala, ja swoje przekazałem do ostrołęckiego szpitala, ale też otrzymają je ode mnie pielęgniarki opiekujące się na co dzień osobami starszymi i chorymi – mówi Marcin.
Więcej na temat akcji drukowania przyłbic znajdziecie TU.
Obecnie w serwisach społecznościowych oraz na lokalnych portalach mnóstwo jest różnego rodzaju akcji dedykowanych zarówno osobom potrzebującym, seniorom ale też służbom ratunkowym, mundurowym i szpitalom. Wiele osób znudzonych przedłużającą się kwarantanną podejmuje się zadań, które może wykonać bez wychodzenia z domu, a które mogą stanowić wsparcie dla tych, którzy tego w obecnym czasie potrzebują. Te, czasem bardzo drobne gesty, mają ogromne znaczenie i niosą za sobą nadzieję, że wspólnie zdołamy pokonać pandemię. Pamiętajcie – trzymajmy się razem!
Na ciekawy pomysł, jak wesprzeć ratowników wpadł z Ostrołęki wpadł m.in. właściciel drukarki 3D prowadzący od wielu lat działalność w branży foto i wideo.