Znany archeolog i detektorysta Olaf Popkiewicz zawitał dziś z wykładem na temat broni wykorzystywanej podczas Powstania Warszawskiego do Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
Ciekawy wykład Olafa Popkiewicza wygłoszony w Muzeum Żołnierzy Wyklętych związany był z przypadającą 1 sierpnia 78. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Ostrołęckie muzeum organizuje z tej okazji ki;ka ciekawych wydarzeń, jednym z nich był właśnie dzisiejszy wykład o broni stosowanej przez powstańców.
Olaf Popkiewicz ma na koncie wiele ważnych odkryć. M.in. w Bykowni na Ukrainie odnalazł pierwsze mogiły, w których znajdowały się szczątki polskich oficerów zamordowanych przez NKWD, w miejscowości Nowe Marzy trafił na bardzo dobrze zachowane relikty młyna wodnego z pierwszej połowy XIV wieku. Był członkiem wielu ekspedycji archeologicznych.
Współpracował przy realizacji programów „Było, nie minęło” w TVP, szerszej publiczności dał się poznać jako prowadzący i redaktor programu „Poszukiwacze historii”, który obejrzeć można było na kanale Polsat Play.
Obecnie prowadzi swój kanał na YouTube, jest również członkiem zespołu prowadzącego badania archeologiczne na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Jest także rekonstruktorem, a także kolekcjonerem broni z okresu I oraz II wojny światowej.
Obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego organizowanych przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce:
- 1 sierpnia, godz. 18.00 – projekcja filmu „Miasto 44”, w reżyserii Jana Komasy.
- 15 sierpnia, Święto Wojska Polskiego – iluminacja w biało-czerwonych barwach na budynku Muzeum Żołnierzy Wyklętych.
- 20-24 września, w godzinach otwarcia muzeum – „Kartka z Powstania” –pokazy filmu fabularnego zrealizowanego w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR), opowiadającego prawdziwą historię jednego z powstańców warszawskich.
- 7 października, godz. 18.00 – „A ponad ziemią z kulami latały brylanty. Rzecz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim” – spektakl wystawiony przez Adriannę Kieś i Przemysława Tejkowskiego, który jest też reżyserem przedstawienia.