Wybór umywalki nablatowej to jedna z kluczowych decyzji podczas projektowania łazienki. W końcu chodzi nie tylko o kwestie estetyczne, ale również funkcjonalność i komfort użytkowania. Szeroka oferta produktów nie ułatwia zadania. Umywalki nablatowe są dostępne w różnych kształtach, z których najpopularniejsze to te okrągłe, prostokątne i owalne. Na jaki model postawić, aby najlepiej odpowiadał na potrzeby użytkownika? Warto wziąć pod lupę każdy z kształtów i rozważyć jego wady i zalety.
Dlaczego warto rozważyć umywalkę nablatową?
Umywalki nablatowe są obecnie najchętniej wybieraną opcją przy aranżacji łazienek. Nic dziwnego, bo cechują się eleganckim i nowoczesnym wyglądem oraz wyjątkową funkcjonalnością.
Oto kilka innych powodów, dla których warto rozważyć umywalkę nablatową:
design – wyróżniająca się ciekawą formą umywalka nablatowa staje się centralnym punktem łazienki, nadając jej wyjątkowy charakter. Szeroki wybór kształtów, kolorów i materiałów pozwala na łatwe dopasowanie produktu do stylu wnętrza;
łatwość montażu – instalacja umywalki nablatowej jest stosunkowo łatwa i może być wykonana na różnych rodzajach blatów, w tym drewnianych, kamiennych czy laminowanych. Umywalki te wymagają jedynie wycięcia otworu na odpływ, co jest mniej skomplikowane niż montaż umywalek wpuszczanych czy podblatowych;
oszczędność miejsca – dzięki temu, że umywalka stoi na blacie, przestrzeń pod nią pozostaje wolna, co umożliwia wygodne przechowywanie ręczników i akcesoriów łazienkowych. Z kolei blat wokół umywalki można wykorzystać na kosmetyki, mydło i inne niezbędne przedmioty, co jeszcze bardziej zwiększa funkcjonalność przestrzeni;
łatwość w utrzymaniu czystości – umywalki nablatowe są zazwyczaj łatwe do czyszczenia, ponieważ cała ich powierzchnia jest widoczna. Dodatkowo brak połączeń między umywalką a blatem minimalizuje ryzyko gromadzenia się brudu, co jest częstym problemem w przypadku umywalek wpuszczanych.
Umywalki nablatowe to nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale także element dekoracyjny, który podkreśla styl łazienki. Ich ciekawe wzornictwo, prosty montaż i łatwość czyszczenia sprawiają, że są świetną opcją dla osób szukających nowoczesnych i funkcjonalnych rozwiązań. Pozostaje jeszcze tylko wybrać odpowiedni kształt.
Jaką umywalkę wybrać: okrągłą, prostokątną, a może owalną?
Okrągła umywalka nablatowa to klasyka w czystej postaci, która doskonale komponuje się z różnorodnymi stylami wnętrz od minimalistycznych, przez bardziej tradycyjne, aż po rustykalne.
Okrągły kształt kojarzy się ze spokojem i harmonią oraz potrafi wprowadzić wizualny ład do wnętrza. Umywalka o tej formie jest też bardzo ergonomiczna, a brak ostrych krawędzi sprawia, że idealnie nadaje się do domu z małymi dziećmi.
Na minus przemawia z kolei to, że okrągły kształt może zajmować więcej miejsca i ograniczać przestrzeń pozostałą do wykorzystania na blacie.
Prostokątne umywalki to natomiast wybór dla tych, którzy cenią nowoczesne i eleganckie rozwiązania. Modele o tym kształcie świetnie sprawdzą się w minimalistycznych łazienkach i wnętrzach o prostych liniach. Prostokąt pozwala też optymalnie wykorzystać przestrzeń i jest praktyczny w codziennym użytkowaniu – niektórzy potrafią w prostokątnej umywalce nawet zrobić małe pranie. Ten kształt doskonale komponuje się z półką na kosmetyki zawieszoną nad umywalką o tej samej długości.
Owalne umywalki stanowią kompromis między okrągłymi a prostokątnymi, łącząc elegancki wygląd z funkcjonalnością. Owalny kształt jest wyjątkowo wszechstronny i pasuje do wielu stylów wnętrz. Łagodne, zaokrąglone linie sprawiają, że tego typu umywalka jest bezpieczna i praktyczna w użytkowaniu, więc doskonale nada się do rodzinnych łazienek. Co więcej, owalna umywalka zapewnia większą powierzchnię roboczą niż okrągła.
Jaką umywalkę nablatową wybrać? Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Prostokątna umywalka sprawdzi się w nowoczesnych przestrzeniach. Okrągła będzie dobrym wyborem do wnętrz, które potrzebują wyrazistego akcentu. Owalna umywalka jest natomiast tak wszechstronna, że sprawdzi się w każdej łazience. Finalna decyzja zależy więc od preferencji inwestorów oraz indywidualnych cech projektu.
artykuł sponsorowany