W Muzeum Żołnierzy Wyklętych odbędzie się spotkanie poświęcone Mieczysławowi Dziemieszkiewiczowi „Rojowi". O jego działalności niepodległościowej i walkach o polską wolność opowiedzą wybitni historycy - dr. Krzysztof Szwagrzyk, dr Krzysztof Kacprzak oraz Anna Śnieżko.
Spotkanie odbędzie się w czwartek 28 listopada o godz. 18.00. Poświęcone będzie jednej z bardziej istotnych postaci podziemia antykomunistycznego na północnym Mazowszu, Mieczysławowi Dziemieszkiewiczowi „Rojowi". Jego szczątki najprawdopodobniej zidentyfikowało niedawno na „Łączce".
Dziemieszkiewicz urodził się w 1925 roku w Zagrobach, pow. łomżyński. Był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych i dowódcą oddziału Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, walczącego z komunistami od początku lat 50. XX w.
Został zabity podczas nocnej obławy KBW, UBP i MO w kwietniu 1951 roku. Razem z nim zginął Bronisław Gniazdowski „Mazur", który, będąc ciężko rannym, popełnił samobójstwo.
Rzeźba przedstawiająca „Roja" i jego żołnierzy znajduje się na dziedzińcu Muzeum.
Dr hab. Krzysztof Szwagrzyk kieruje Biurem Poszukiwań i Identyfikacji w Instytucie Pamięci Narodowej. Biuro zajmuje się poszukiwaniem, ekshumacją i identyfikacją ofiar systemów totalitarnych i czystek etnicznych z lat 1917-1989, w tym także członków podziemia antykomunistycznego.
Dr Krzysztof Kacprzak jest doktorem nauk humanistycznych, badaczem dziejów antykomunistycznego podziemia komunistycznego po 1944 r.
Anna Śnieżko to historyczka, badaczka dziejów antykomunistycznego podziemia niepodległościowego po 1944 r., a także regionalistka, pisarka.