Przedstawicieli seniorów z naszego miasta delegowała Rada Seniorów w Ostrołęce i Ostrołęcki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Delegaci z Ostrołęki zostali członkami Komisji ds. informacji, promocji i kontaktów z otoczeniem. Do zadań członków komisji należy:
- prowadzenie konsultacji społecznych w sprawach będących przedmiotem działań Obywatelskiego Parlamentu Seniorów,
- współpraca z mediami,
- działalność informacyjna i wydawnicza,
- udział w krajowych i międzynarodowych konferencjach senioralnych i innych imprezach naukowych, integracyjnych oraz służących wymianie doświadczeń w środowisku senioralnym.
Zwołanie inauguracyjnego Obywatelskiego Parlamentu Seniorów (OPS) jest inicjatywą największych i najbardziej reprezentatywnych środowisk seniorskich w Polsce. Należą do nich: Uniwersytety Trzeciego Wieku (reprezentowane przez Fundację „Ogólnopolskie Porozumienie UTW” i Ogólnopolską Federację Stowarzyszeń UTW), Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów (liczący 500 tys. członków zrzeszonych w 2500 jednostkach: okręgach, rejonach i kołach) oraz gminne rady seniorów (powstające w oparciu o art. 5c ustawy o samorządzie gminnym, mające charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny).
Założonymi przez inicjatorów priorytetami OPS są: rzecznictwo i reprezentacja osób starszych wobec władz publicznych, monitorowanie i ocena rządowych programów dotyczących osób starszych, formułowanie stanowisk i opinii, inicjowanie i wspieranie systemowych rozwiązań prawnych, organizacyjnych i finansowych poprawiających sytuację życiową osób starszych. Środowiska inicjatywne za niezbędne uważają stałe monitorowanie sytuacji osób starszych, z uwzględnieniem aspektów społecznych, medycznych i ekonomicznych.
Obrady Obywatelskiego Parlamentu Seniorów będą miały charakter cykliczny.