eOstroleka.pl
,

O Smoleńsku w Parlamencie Europejskim

REKLAMA
zdjecie 720
fot. eOstroleka.pl fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

- Ponad rok temu odbyło się pierwsze wysłuchanie publiczne w Brukseli, w Parlamencie Europejskim. W najbliższym czasie zrobimy drugie we współpracy ze stowarzyszeniem rodzin Katyń 2010 - poinformował podczas piątkowej konferencji prof. Ryszard Legutko.

Celem tego wysłuchania ma być przedstawianie europejskiej opinii publicznej nowych faktów dot. śledztwa w sprawie katastrofy prezydenckiego samolotu TU-154M pod Smoleńskiem. Do tej pory w Parlamencie Europejskim panuje przekonanie, że rosyjska wersja wydarzeń z 10 kwietnia 2010 r. jest wersją opisującą fakty. Jej rozpowszechnieniu przysłużył się rząd Donalda Tuska, nie przykładając się w żadnym stopniu chociażby do przedstawiania ustaleń komisji Millera. Decyzja o zorganizowaniu drugiego wysłuchania publicznego spotkała się z aprobatą rodzin ofiar katastrofy.

- W komisji petycji Parlamentu Europejskiego jest rozważana petycja wnosząca o międzynarodowe śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej. Ostatnio do komisji przyszła pozytywna ekspertyza prawna PE. Nie ma w niej wskazanych żadnych obiekcji odnośnie dopuszczalności takiej petycji - poinformował Legutko.

Ryszard Czarnecki zaznaczył, że jest to kolejny etap umiędzynarodawiania sprawy smoleńskiej przez Prawo i Sprawiedliwość.

- Uważamy, że tylko presja międzynarodowa sprawi, że Rosjanie oddadzą czarne skrzynki, wrak tupolewa oraz przyznają się do odpowiedzialności za tę katastrofę - dodał Czarnecki, podkreślając jednocześnie, że Komisja Europejska jest za tym, aby umiędzynarodowić śledztwo, jednak Donald Tusk ani razu nie zgłosił się z taką prośbą.

- Uderzający wśród urzędników unijnych jest elementarny brak wiedzy na temat tego, jaki nowe fakty w sprawie katastrofy mają wpływ na śledztwo - mówił z kolei Tomasz Poręba - Nie przebił się raport komisji Millera… Nasza inicjatywa ma służyć temu, by przedstawić fakty, które ustaliła komisja Antoniego Macierewicza i wybitni biegli.

W ramach wysłuchania publicznego Prawo i Sprawiedliwość przygotowało specjalną stronę internetową. Strona dostępna jest pod adresem: http://smolenskcrash.eu

Wysłuchanie publiczne odbędzie się w Brukseli 28 marca.


[źródło: pis.org.pl]

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×