eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Nowa wystawa w Muzeum Kultury Kurpiowskiej oficjalnie otwarta [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 5509
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Od dziś w Muzeum Kultury Kurpiowskiej zobaczyć można nową wystawę czasową zatytułowaną „Skarby wieków średnich”. Jak eksponaty wchodzą w skład ekspozycji?

Zabytki tworzące otwartą dziś wystawę w ostrołęckim muzeum to najcenniejsze eksponaty pochodzące z kolekcji Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Są to ozdoby pochodzące z archeologicznych odkryć dokonanych w ciągu ostatniego stulecia na cmentarzyskach, grodziskach i w skarbach. Zostały znalezione w Polsce, na Białorusi i Ukrainie.

„Skarby wieków średnich” prezentują różnorodność stylów zdobniczych i typów biżuterii używanej we wczesnym średniowieczu. Na wystawie znalazły się zarówno proste wyroby jubilerskie wykonane z brązu, jak i wyszukane przedmioty ze srebra i złota noszone jako symbole władzy i statusu społecznego. Niejednokrotnie są to unikalne wyroby o ogromnej wartości historycznej, ukazujące niezwykły kunszt wczesnośredniowiecznych rzemieślników.

Na ekspozycji podziwiać można różne rodzaje pierścionków, bransolet i naszyjników, kolie paciorków, misternie zdobione zausznice oraz bardzo popularne w wiekach średnich kabłączki skroniowe, które kobiety mocowały do nakryć głowy. Odnaleźć można rozmaitego kształtu zawieszki od kolistych i półksiężycowatych po krzyżyki i enkolpiony (krzyże relikwiarzowe), dzwoneczki i miniaturowe toporki. Asortyment biżuterii uzupełniają ozdobne sprzączki do pasów oraz zapinki, które pełniły funkcję agraf i służyły do spinania okryć wierzchnich.

Na ekspozycji osobne miejsce poświęcone jest doskonale zachowanym ozdobom, które wchodziły w skład skarbu odkrytego w miejscowości Borucin.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×