Rozpoczynający się już za kilka godzin weekend obfitował będzie w ciekawe wydarzenia kulturalne. Gdzie warto być i w czym można wziąć udział w najbliższych dniach? Zobaczcie nasze zestawienie imprez i wydarzeń w Ostrołęce i okolicach.
PIĄTEK, 20 WRZEŚNIA
godz. 12:00 wernisaż wystawy „Skarby wieków średnich” w Muzeum Kultury Kurpiowskiej, plac Bema.
Zabytki znajdujące się na wystawie są najcenniejszymi eksponatami z kolekcji Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Prezentują różnorodność stylów zdobniczych i typów biżuterii używanej we wczesnym średniowieczu. Na wystawie znalazły się zarówno proste wyroby jubilerskie wykonane z brązu, jak i wyszukane przedmioty ze srebra i złota noszone jako symbole władzy i statusu społecznego. Niejednokrotnie są to unikalne wyroby o ogromnej wartości historycznej, ukazujące niezwykły kunszt wczesnośredniowiecznych rzemieślników. Na ekspozycji podziwiać można różne rodzaje pierścionków, bransolet i naszyjników, kolie paciorków, misternie zdobione zausznice oraz bardzo popularne w wiekach średnich kabłączki skroniowe, które kobiety mocowały do nakryć głowy. Odnaleźć można rozmaitego kształtu zawieszki od kolistych i półksiężycowatych po krzyżyki i enkolpiony (krzyże relikwiarzowe), dzwoneczki i miniaturowe toporki. Asortyment biżuterii uzupełniają ozdobne sprzączki do pasów oraz zapinki, które pełniły funkcję agraf i służyły do spinania okryć wierzchnich. Na ekspozycji osobne miejsce poświęcone jest doskonale zachowanym ozdobom, które wchodziły w skład skarbu odkrytego w miejscowości Borucin. Ozdoby pochodzą z archeologicznych odkryć dokonanych w ciągu ostatniego stulecia na cmentarzyskach, grodziskach i w skarbach. Zostały znalezione w Polsce, na Białorusi i Ukrainie.
20 – 22 września od godz. 12:00 – piknik historyczny „Śladami wielkich wojen – Puszcza Kurpiowska” w Łęgu Starościńskim 94 c
godz. 18:00 – spotkanie autorskie z Adrianą Szymańską, pisarką poetką, eseistką i twórczynią literatury dziecięcej. Podczas spotkania, które odbędzie się w Galerii Ostrołęka autorka będzie prezentowała swoją książkę „Nieprzerwany dialog. Wiersze z lat 1968 – 2019”.
godz. 20:00 – akustyczny koncert Natalii Kukulskiej w Multimedialnym Centrum Natura
SOBOTA, 22 WRZEŚNIA
godz. 10:00 – 25-lecie Ostrołęckiego Klubu Amazonek, Ostrołęckie Centrum Kultury
od. godz. 10:00 - akcja "Sprzątanie świata" - star: port miejski przy moście im. A. madalińskiego.
20 – 22 września od godz. 12:00 – piknik historyczny „Śladami wielkich wojen – Puszcza Kurpiowska” w Łęgu Starościńskim 94 c
od godz. 14:00 – pożegnanie lata w Ostrołęce – plaża miejska.
Impreza pod hasłem "Żegnaj lato na rok" odbędzie się na plaży miejskiej. Przed ostrołęcką publicznością wystąpią m.in. Tymon Tymański, Mesajah i Mrozu.
Koncerty to nie wszystko. Na najmłodszych czekają: miasteczko dmuchańców, stoiska z balonami, watą cukrową, popcornem, zmywalnymi tatuażami i bańkami mydlanymi. Dla amatorów sportu przygotowaliśmy turnieje: siatkówki, wyciskania ciężarów, a także turniej szachowy.
Pierwsze atrakcje na scenie rozpoczną się o godzinie 16:00, kiedy to pojawi się zespół dla dzieci z występem „Elsa i Przyjaciele”.
Od godziny 17:00 przewidziano koncerty. Najpierw wystąpi zespół Rattlesnake. Następnie na scenie pojawi się Tymon Tymański ze swoim najnowszym programem "Ciechowski". Kolejne gwiazdy, jakie wystąpią przed ostrołęcką publiką to Mesajah i Mrozu.
Godz. 15:00 – Pierwsze kroki ostrołęckiego sportu, start pod Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
Pierwszy ze spacerów historycznych, podczas których uczestnicy poznać będą mogli historię ostrołęckiego sportu z okresu dwudziestoleciu międzywojennym poprowadzi Tomasz Mrozek – wieloletni działacz i rzecznik prasowy klubu Narew Ostrołęka.
NIEDZIELA, 22 WRZEŚNIA
od godz. 10:30 – święto 5. Pułku Ułanów Zasławskich – msza w pościele św. Wojciecha na osiedlu Wojciechowice. Dalsza część uroczystości (w tym piknik i spotkanie sympatyków 5. Pułku) odbędzie się na placu przed Zespołem Szkół Zawodowych nr 2, oficjalna cześć uroczystości - pod pomnikiem przy alei Wojska Polskiego.
20 – 22 września od godz. 12:00 – piknik historyczny „Śladami wielkich wojen – Puszcza Kurpiowska” w Łęgu Starościńskim 94 c
godz. 12:00 – spektakl „Pimpuś Sadełgo” w Ostrołęckim Centrum Kultury (w ramach projektu Godziny dla Rodziny)
godz. 13:00 – festyn rodzinny „Rżaniec na sportowo” - boisko wiejskie w Rżańcu
godz. 14:00 – zlot Youngtimer Ostrołęka – parking przy sklepie e. Leclerc
od godz. 14:00 – Osiedlowy festyn i pieczenie ziemniaka na osiedlu Centrum
22 września na swój festyn osiedlowy zaprasza osiedle Centrum, tradycyjnie już podczas pikniku zapłonie ognisko gdzie mieszkańcy wspólnie upieką ziemniaki.
W programie m.in występ Przedszkola „Bajkowa Kraina", występ klasy tanecznej Szkoły Podstawowej nr 10, pokazy karate Ostrołęckiego Klubu Karate Kyokushin a także pokaz Akademii Bee Hero.
Dla najmłodszych czekały będą gry, zabawy, konkursy, malowanie twarzy, fotobudka, dmuchańce oraz wata cukrowa.
Na scenie zagra zespół Cartel, Ilona Świąder - Królowa Disco ora gwiazda wieczoru Dominik Napiórkowski BEST.
Godz. 18:30 - BLISKO - Koncert Grupy Wokalnej Gospelw kościele pw. św. Franciszka z Asyżu
Gospel to rodzaj chrześcijańskiej muzyki obrzędowej (sakralnej), mającej swój początek w XIX-wiecznej kulturze czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych Ameryki. Muzyka ta charakteryzuje się dominacją wokalu, teksty mają charakter chrześcijański. Pochodząca z języka staroangielskiego nazwa gospel oznacza dobrą nowinę (ewangelię) o zbawieniu w Jezusie Chrystusie. Gospel jako gatunek muzyczny wiąże się ściśle z negro spirituals i często jest wspólnie określany jako spiritual & gospel. Także jazz ma swoją genezę w tej muzyce. W Polsce gospel rozwija się od kilku lat.
Grupie wokalnej towarzyszyć będzie zespół instrumentalny w składzie:
Grzegorz Kozłowski - gitara akustyczna
Krzysztof Lewandowski - gitara basowa
Robert Mierzejewski - instrumenty perkusyjne
Kierownictwo artystyczne - Bożena Harasimowicz-Pęza
Dźwięk - Mateusz Grzybowski
Kościół pw. św. Franciszka z Asyżu w Ostrołece, wstęp wolny