eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych po raz 10. także w Ostrołęce [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 8621
zdjecie 8621
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Samorząd Ostrołęki przyłączył się w niedzielę, 1 marca do obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Miejskie obchody rozpoczęło nabożeństwo w kościele pw. Zbawiciela Świata z uroczystą oprawą zorganizowaną przez miejskich radnych i orkiestrę OSP.

 
W uroczystej mszy świętej w intencji obrońców Ojczyzny i ich rodzin udział wzięli przedstawiciele ostrołęckiego samorządu, na czele z wiceprzewodniczącym Rady Miasta Jakubem Frydrykiem. Były poczty sztandarowe miejskich instytucji. szkół i organizacji kombatanckich, grupa harcerzy oraz liczne grono mieszkańców.
 
W homilii skierowanej do wiernych ks. kan. Jan Świerad, proboszcz parafii pw. Zbawiciela Świata mówił:
 
- Żołnierze Wyklęci to byli najbardziej zdeterminowani, najbardziej zagrożeni, ale nade wszystko, najbardziej patriotycznie nastawieni partyzanci Polski Podziemnej z II Wojny Światowej, którzy podjęli walkę z ludobójcami sowieckiego NKWD i mordercami z polskiej bezpieki oraz w ogóle z komunistycznym totalitarnym reżimem, który w postaci współczesnych targowiczan Stalin narzucił Polsce i Polakom. (…) Wydawało się, że po 1989 roku Polska upomni się o swych bohaterów, odnajdzie ich groby, upamiętni wspaniałe postacie podziemia antykomunistycznego i odnajdzie ich oprawców. To zresztą nie było trudne. Żyli pośród nas, pobierali ogromne emerytury, mieszkali pod najlepszymi adresami, obwieszeni wszelkimi możliwymi świecidełkami, uhonorowani najwyższymi stopniami wojskowymi. Wielu z nich przyznało sobie order Virtiti Militari, a jakże! Niektórzy udali się na emigrację, uciekając przed polskim antysemityzmem. Nie było jednak woli ich ścigania, przecież było wśród nich wielu najwyższych funkcjonariuszy komunistycznej bezpieki, informacji wojskowej, sędziów i prokuratury wojskowej. Co więcej, nie tworzono nawet ram prawnych do takich działań. Definicja zbrodni komunistycznych zaistniała w polskim prawie dopiero w 1998 roku. Jest praktycznie fikcją. Dziś wiemy, że żaden żołnierz komunistyczny, nawet z zarzutem ludobójstwa przed polskim sądem już nie stanie. Co więcej, ofiary terroru komunistycznego są do dzisiaj bezprawnie wyszydzane i lżone przez niektóre organizacje. Jednak powoli wydobywamy je z niepamięci, także cmentarnych jam na powązkowskiej „Łączce” i innych miejscach pochówków.”
 
Na zakończenie nabożeństwa modlitwę za miasto Ostrołęka odczytał wiceprzewodniczący Jakub Frydryk. Głos do uczestniczących we mszy zabrał także poseł Arkadiusz Czartoryski, dziękując samorządowcom i mieszkańcom Ostrołęki za pamięć o Żołnierzach Wyklętych, którzy w walce o wolność i niepodległość złożyli największą ofiarę.
 
W programie miejskich uroczystości narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest także zaplanowany na godzinę 17:00 koncert „Historia według Kaczmarskiego” w wykonaniu Adama Jarząbka, który odbędzie się w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
 
 
Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×