Droga do powiększenia parkingu przy ulicy Skierkowskiego, co ułatwiłoby parkowanie mieszkańcom okolicznych bloków i domów, nie jest prosta, a procedury mogą trochę potrwać.
Interpelację w sprawie powiększenia parkingu przy Skierkowskiego złożył ostatnio radny Paweł Niewiadomski. Jak zauważył radny, z parkingu korzystają mieszkańcy domów jednorodzinnych z ulic Skierkowskiego, Barzykowskiego, bloku przy Brata Żebrowskiego 4, bloku przy Skierkowskiego 18 oraz pracownicy i klienci sklepów oraz innych podmiotów zlokalizowanych przy ul. Skierkowskiego.
- Z uwagi na brak miejsc parkingowych w omawianej lokalizacji mieszkańcy wymienionych ulic w godzinach popołudniowo- nocnych parkują pojazdy na każdym wolnym skrawku terenu, w tym równolegle do wymienionych ulic (co powoduje na niektórych odcinkach brak możliwości wyminięcia się dwóch jadących w przeciwnych kierunkach pojazdów), na chodnikach przy posesjach niejednokrotnie utrudniając dostęp do tych posesji oraz na nieutwardzonym fragmencie działki graniczącej z parkingiem (ul. Skierkowskiego). Trwające prace przy budowie skrzyżowania ulic Żebrowskiego, Goworowskiej, Pomian spowodowały, że graniczący z parkingiem nieutwardzony plac, na którym mieszkańcy parkują pojazdy został zniszczony przez ciężki sprzęt wykonawców inwestycji, co skutkowało zmniejszeniem ilości miejsc do parkowania - wskazał Niewiadomski.
W ocenie radnego, realizowana obecnie przebudowa skrzyżowania stwarza możliwość, przy niewielkich nakładach, utwardzenia omawianego terenu i poprawy codziennego funkcjonowania mieszkańców, jak również ogólnej estetyki miejsca. Nie będzie to jednak takie proste.
Długa droga do inwestycji
Prezydent Ostrołęki odpowiedział już na interpelację radnego.
- Realizowana obecnie inwestycja w ramach zadania inwestycyjnego pn.: „Przebudowa ul. Goworowskiej wraz z wykonaniem ronda na skrzyżowaniu z ul. Pomian i ul. Brata Żebrowskiego w Ostrołęce" współfinansowana jest ze środków zewnętrznych, wprowadzanie istotnych zmian projektowych na tym etapie nie jest możliwe. Zgodnie z zawartym aneksem do umowy, realizacja przedmiotowej inwestycji powinna zakończyć się do 30.06.2022 r., do tego czasu Wykonawca powinien również doprowadzić teren graniczący z inwestycją, jeśli z niego korzystał, do stanu pierwotnego - odpowiedział prezydent Łukasz Kulik.
Włodarz miasta dodał, że działka, o której pisał radny Niewiadomski, a na której mógłby być parking, obecnie w planie zagospodarowania przestrzennego jest wpisana jako "zieleń publiczna". Aby zrealizować taką inwestycję, trzeba by było zmienić plan zagospodarowania. Czy jest na to szansa? Prezydent odpowiada:
Aktualnie trwają prace zarówno nad projektem nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, jak i mpzp rejonu „Osiedle Centrum I", obejmującego swymi ustaleniami wskazany teren. W projektowanym studium wskazane działki mają przeznaczenie ZU, tj. tereny zieleni urządzonej, na którym jednym z dopuszczalnych kierunków przeznaczenia terenu są parkingi i obsługa komunikacyjna (brak kolizji). Do projektu mpzp „Osiedle Centrum l" został złożony wniosek w przedmiotowej sprawie, który został przekazany projektantom planu. Miasto, podjęło kroki planistyczne, celem umożliwienia realizacji przedmiotowej inwestycji, należy jednak mieć na względzie dość czasochłonną procedurę sporządzania aktów planistyczmych.
- Budowę przedmiotowego parkingu musi poprzedzić zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Kolejnym etapem jest zabezpieczenie środków finansowych na opracowanie dokumentacji projektowej oraz realizację robót budowlanych. Proponuję, zgłoszenie zadania w ramach budżetu obywatelskiego lub budżetu miasta, po zakończeniu procedury zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - wskazał Łukasz Kulik.
Wniosek w tej sprawie składała również rada osiedla Centrum, na czele z przewodniczącym rady Przemysławem Drabotem i przewodniczącym zarządu Danielem Prusem. Prezydent odpowiedział, że rozbudowa będzie rozpatrywana podczas ustalania harmonogramu remontów w trzecim kwartale 2022 r.