eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Msza święta za Patrona Stowarzyszenia Historii Ziemi Ostrołęckiej, Aleksandra Bednarczyka „Adama”

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

Msza święta w intencji Aleksandra Bednarczyka „Adama”, patrona Stowarzyszenia Historii Ziemi Ostrołęckiej odbędzie się w niedzielę, 15 grudnia w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Rzekuniu.

Nabożeństwo rozpocznie się o godzinie 10:00 natomiast po mszy delegacje złożą kwiaty na grobie śp. kpt. Aleksandra Bednarczyka na cmentarzu parafialnym w Rzekuniu.

Aleksander Bednarczyk „Adam”, ur. 21 VIII 1913 w Rzekuniu syn Adama i Emilii z domu Nawrockiej. Miał liczne rodzeństwo; 5 braci i siostrę. Po ukończeniu Szkoły Powszechnej w Rzekuniu w 1927r. Podjął dalszą naukę w państwowym Gimnazjum im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Ostrołęce. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości w latach 1935-1936 był słuchaczem na kursie podchorążych rezerwy piechoty przy 71 pp w Zambrowie otrzymując przydział do 33 pp „Strzelców Kurpiowskich” w Łomży. W styczniu 1937 awansowany do stopnia podporucznika rezerwy piechoty. Do wybuchu wojny pracuje w kancelarii notariusza Dobrowolskiego w Ostrołęce. W międzyczasie umierają mu rodzice najpierw matka w 1936r. a dwa lata później ojciec. W sierpniu 1939r. zmobilizowany z przydziałem do Batalionu Obrony Narodowej „Kurpie” i jako dowódca plutonu walczył na linii rzeki Narwi , w rejonie Czerwonego Boru i Andrzejewa. Po zakończeniu kampanii wrześniowej powrócił do Rzekunia. Od maja 1940 był żołnierzem ZWZ, a następnie AK w Obwodzie Ostrołęka (krypt.: „Sęp”,„Jeleń”, „Gruszka”). W komendzie obwodu pełnił  funkcję szefa wyszkolenia wyróżniając się umiejętnościami organizacyjnymi. W czerwcu 1944 został wyznaczony dodatkowo na stanowisko komendanta II „Ośrodka walki”. Uczestniczył w akcji „Burza”w szeregach 5 Pułku Ułanów (Spieszonych) AK. W październiku 1944 został aresztowany przez niemców we wsi Brzozowa gm. Łyse z dwoma współpracownikami. Przewieziono go do obozu karnego w Działdowie, gdzie sąd wojskowy z Ciechanowa skazał go na karę śmierci przez ścięcie toporem. Wyrok miał być wykonany w obozie koncentracyjnym w Stutthof, jednak w trzeciej dekadzie grudnia 1944 ponownie przewieziono go do Działdowa w celu wznowienia śledztwa. Podczas ewakuacji obozu w styczniu 1945 uciekł i powrócił do pracy konspiracyjnej. W listopadzie został awansowany do stopnia porucznika. W lutym 1945 mianowano go na stanowisko komendanta poakowskiej organizacji AKO w Obwodzie Ostrołęka. Od września 1945 kierował Obwodem Zrzeszenia WiN Ostrołęka (krypt. „Dorota”). Od sierpnia 1946 pełnił również obowiązki prezesa (inspektora) Inspektoratu Mazowieckiego WiN obejmującego powiaty (obwody): Ostrołęka, Zambrów i Ostrów Mazowiecka oraz częściowo Radzymin i Węgrów. Jesienią 1946 za pośrednictwem Komendy Obwodu Ostrów Mazowiecka podporządkował sobie pozostałości organizacji poakowskiej – ROAK – w pow. Pułtusk, tworząc na ich bazie nową strukturę – Obwód Pułtusk WiN (krypt. „Paulina”). 1 VI 1946 awansowany do stopnia kapitana. W okresie służby w szeregach ZWZ-AK-AKO-WiN odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V kl., Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami i Krzyżem Walecznych. Był jednym z najwybitniejszych, organizatorów ruchu niepodległościowego na Ziemi Ostrołęckiej. W nocy z 19 na 20 XII 1946 został otoczony przez grupę operacyjną UB z Ostrołęki na kwaterze znajdującej się w gospodarstwie Czesława Kruczyka we wsi Gnaty (gm. Lelis). Poległ śmiercią żołnierską od kul funkcjonariuszy UB, podczas próby ucieczki.

Organizatorzy: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Ostrołęka, Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, Stowarzyszenie Historii Ziemi Ostrołęckiej oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej XVI Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego "Mazowsze Orzeł Tęcza".

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×