eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Miejscy radni bez sprzeciwu w sprawie współprowadzenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstrołęka.plfot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

Podczas dzisiejszej, nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Ostrołęki zapadła decyzja o współprowadzeniu Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Powstanie ono w budynku po byłym areszcie przy ulicy Traugutta. Projekt w całości sfinansowany zostanie z budżetu państwa.

XXII nadzwyczajna sesja Rady Miasta Ostrołęki odbyła się w poniedziałek, 7 marca. Posiedzenie zwołane zostało na wniosek prezydenta Janusza Kotowskiego i w całości poświęcone było projektowi uchwały o współprowadzeniu Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

Zgodnie z projektem uchwały samorząd Ostrołęki wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzić będzie muzeum, które powstaje przy ulicy Traugutta. Zostanie ono w całości sfinansowane z budżetu państwa zaś po stronie miasta pozostanie bieżące utrzymanie instytucji. Przygotowany projekt budowy zakłada także stworzenie w parku miejskim alejki poświęconej Żołnierzom Wyklętym a także budowę specjalnej kładki nad ulicą Traugutta biegnącej z parku do muzeum.

- Niezwykle ważne jest to, żeby przypomnieć i wywołać z niepamięci tych, którzy oddali życie za Ojczyznę, a tym, którzy będą odwiedzać muzeum, pokazać, że są wartości, z których można czerpać i korzystać w życiu codziennym – mówił podczas sesji prezydent Ostrołęki, Janusz Kotowski – Nie sposób także nie czuć satysfakcji z faktu, że na całą budowę otrzymamy środki z budżetu państwa.

W trakcie dyskusji nad projektem uchwały swoje zdanie wyraził m.in. przewodniczący klubu radny Platformy Obywatelskiej, Adam Kurpiewski.

- Cieszę się, że udało się projekt doprowadzić do finału, dziękuję prezydentowi i wszystkim biorącym udział w tworzeniu tego muzeum – mówił radny Kurpiewski. Innego zdania był natomiast radny Łukasz Kulik.

- Dziwię się tym, którzy wcześniej byli przeciwni, a teraz są za. Ja zdania nie zmieniam, szanuję osiągnięcia samorządu w sprawie pozyskania środków i przy realizacji projektu przeszkadzał nie będę. Mam jednak pewne wątpliwości – mówił radny Kulik.

Ostatecznie poddany pod głosowanie projekt uchwały przyjęty został przy 14 głosach za, braku przeciwnych i jednym wstrzymującym się. Po sesji, o godzinie 11:30 w budynku muzeum przy ulicy Traugutta przewidziano podpisanie umowy z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim w sprawie współprowadzenia muzeum.

REKLAMA
Kalendarz imprez
kwiecień 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
 7 dk8 dk9 dk10  11 dk12 dk13
 14  15 dk16  17  18  19  20
 21  22 dk23  24  25 dk26 dk27
 28  29 dk30  1  2  3  4
×