eOstroleka.pl
Ostrołęka,

W poniedziałek sesja Rady Miasta i decyzja w sprawie Muzeum Żołnierzy Wyklętych

REKLAMA
zdjecie 608
Wnętrze powstającego w Ostrołęce Muzeum Żołnierzy Wyklętych, fot. eOstrołęka.plWnętrze powstającego w Ostrołęce Muzeum Żołnierzy Wyklętych, fot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

W najbliższy poniedziałek, 7 marca odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Ostrołęki. Głównym porządkiem zwołanej na wniosek prezydenta Janusza Kotowskiego sesji będzie decyzja w sprawie Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

XXII sesja Rady Miasta odbędzie się w poniedziałek, 7 marca o godzinie 9:30 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Głównym punktem w porządku obrad będzie decyzja o prowadzeniu powstającego w Ostrołęce Muzeum Żołnierzy Wyklętych jako wspólnej instytucji kultury. Utworzona w budynku po byłym areszcie śledczym placówka była by, zgodnie z założeniami projektu uchwały prowadzona i finansowana wspólnie przez samorząd miasta i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- W piśmie z dnia 20.01.2016 r. zwróciliśmy się z prośbą do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przeznaczenie środków z budżetu Państwa na pełną realizację budowy i wyposażenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce (w organizacji). Nasza prośba spotkała się z aprobatą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i otrzymaliśmy propozycję podpisania umowy w sprawie prowadzenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych jako wspólnej instytucji kultury – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały nad którym w poniedziałek obradowali będą miejscy radni.

Po sesji, o godzinie 11:30 przewidziane jest podpisanie umowy pomiędzy wicepremierem ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim a prezydentem Ostrołęki Januszem Kotowskim. Na mocy umowy z budżetu państwa przekazane będą środki finansowe na budowę muzeum pozwalające na pełną realizację projektu.

Będzie  to pierwsze w Polsce muzeum poświęcone Żołnierzom Wyklętym. Zadaniem Muzeum jest przywracanie Im należytego miejsca w historii poprzez gromadzenie pamiątek po Niezłomnych, upowszechnianie w społeczeństwie wiedzy historycznej o ich drodze i dokonaniach oraz prowadzenie różnorodnej działalności edukacyjnej.

Muzeum powstaje w regionie, w którym opór społeczeństwa i działalność ugrupowań antykomunistycznych spod znaku NZW i AK-WiN przyjęły bardzo duże rozmiary. W początkowym okresie w podziemiu w naszym regionie zaprzysiężonych było ponad 3500 żołnierzy, nie licząc kolejnych, którzy przewinęli się przez oddziały w trakcie trwających aż do końca 1953 roku walk.

Miejsce, w którym powstaje Muzeum, nie jest przypadkowe. Główny budynek powstał w 1903 roku. Znajdowało się w nim więzienie – najpierw carskie, później wykorzystywane przez Niemców, a po zakończeniu II wojny światowej przez komunistyczny reżim.

- Władze samorządowe Ostrołęki przeznaczyły ten kompleks powięzienny na siedzibę Muzeum. I choć nie otrzymaliśmy żadnego wsparcia byłego rządu (mimo składanych wniosków), w ramach bieżącego funkcjonowania placówki rozpoczęliśmy szereg prac remontowych, działań projektowych, promocyjnych oraz edukacyjnych. Udało nam się wymienić w głównym budynku stolarkę okienną, część instalacji elektrycznych oraz przeprowadzić prace adaptacyjne kilku pomieszczeń więziennych (cele, karcer). W takich „tymczasowych” warunkach odbyło się już wiele wystaw, koncertów i prelekcji poświęconych Żołnierzom Wyklętym. We wrześniu 2015 roku zorganizowaliśmy ogólnopolską konferencję w 70. rocznicę powołania Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Wydaliśmy też pierwsze książki poświęcone nieznanym sylwetkom Żołnierzy Wyklętych. Dzięki zaangażowaniu powstałej Fundacji Muzeum Żołnierzy Wyklętych, która, m.in. prowadzi zbiórkę publiczną mającą wesprzeć adaptację byłego aresztu śledczego na potrzeby Muzeum, udało się przygotować projekt wizualizacji placówki. Również przy współpracy Fundacji wykonane zostały projekty wykonawcze, dzięki czemu od strony dokumentacyjno-technicznej jesteśmy w pełni gotowi do rozpoczęcia realizacji nowoczesnego Muzeum Żołnierzy Wyklętych – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×