eOstroleka.pl
Region,

Mazowieckie rarytasy 2013 roku

REKLAMA
zdjecie 480
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Zuraźyna kurpśöska, pierzga z propolisem w miodzie spadziowym, a także doskonale znane miodowe piwo Ciechan to tylko niektóre z tradycyjnych mazowieckich smakołyków nagrodzonych dotychczas Laurem Marszałka Województwa Mazowieckiego. W tym roku już po raz siódmy szukamy najlepszych mazowieckich przysmaków. Swoje wyroby można zgłaszać do końca lutego.

Mazowsze może poszczycić się różnorodną i niezwykle smaczną tradycją kulinarną. Mnóstwo wyrobów i przetworów wywodzących się ze zwyczajów kuchni regionalnej i często wytwarzanych „od zera” właśnie na Mazowszu, obok dużej popularności w regionie i kraju, zaczyna zdobywać również kulinarne rynki Europy. Wiele wyjątkowych produktów wciąż czeka jednak na odkrycie. Potwierdza to duże zainteresowanie konkursem o Laur Marszałka. Z rok na rok coraz więcej producentów żywności, dostrzega szansę, jaką daje ten konkurs. W poprzedniej edycji o nagrodę ubiegało się aż 88 smakołyków, w 2011 w konkursie startowało 79 wyrobów, a w 2010 jurorzy najlepszy mazowiecki produkt wybierali spośród 77 zgłoszonych.

– Mazowieckie firmy i producenci naprawdę zasługują na wyróżnienie, nie tylko ze względu na smak ich produktów, ale też na to, że tak chętnie kultywują i upowszechniają tradycje regionalne – mówi marszałek Adam Struzik – Widząc znak Lauru Marszałka, wiemy że mamy przed sobą rzecz wyjątkową i oryginalną, o najwyższej jakości. Dlatego serdecznie zachęcam do chwalenia się i jednocześnie dzielenia z innymi mieszkańcami Mazowsza swoimi kulinarnymi dokonaniami – dodaje.

W VII edycji konkursu wybrane zostaną najlepsze, najsmaczniejsze i najzdrowsze produkty żywnościowe wytwarzane w 2013 roku na Mazowszu. Producenci żywności z całego województwa będą oceniani w dwóch grupach. Pierwsza to producenci indywidualni, wytwarzający żywność wyłącznie na własny użytek. Najlepsze produkty mogą zgłaszać zatem osoby fizyczne, koła gospodyń wiejskich, szkoły, stowarzyszenia, gospodarstwa agroturystyczne i gospodarstwa ekologiczne. Drugą grupę stanowią przedsiębiorcy produkujący żywność z przeznaczeniem na sprzedaż rynkową. Zgłaszający powinni pamiętać, że do konkursu zostaną zakwalifikowane tylko te produkty, które powstały głównie z mazowieckich surowców i charakteryzują się powtarzalnością wykonania.

W każdej z grup laureaci zostaną wskazani w siedmiu kategoriach: wyroby piekarnicze, wyroby cukiernicze, przetwory mięsne i produkty pochodzenia zwierzęcego, przetwory owocowe i warzywne oraz produkty pochodzenia roślinnego, produkty mleczarskie, miody i napoje.

W poprzednich latach wśród produktów nagrodzonych tytułem Lauru Marszałka znajdowały się najlepsze mazowieckie chleby, sery, kiełbasy, miody i nalewki. Sójka mazowiecka, Cydr Iganców, miodowe piwo Ciechan to dziś produkty powszechnie znane i lubiane w całym kraju. Warto podkreślać, że wywodzą się z Mazowsza i są laureatami konkursu o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Prawo posługiwania się logo konkursu to jedna z nagród przyznawanych zwycięzcom konkursu.
– Znak Lauru Marszałka na produkcie to dla konsumenta prosta informacja – warto tę rzecz kupić, bo jest to produkt smaczny i zdrowy. Z kolei przedsiębiorca umieszczając logo konkursu na swoim wyrobie, podnosi swoją rozpoznawalność i wzmacnia pozycję rynkową produktu – podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×