Miejska Biblioteka Publiczna i Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki w Ostrołęce zapraszają w marcu.
Czwartek, 5 marca godz. 12.00, MBP ul. Głowackiego 42 - Debata pt. Henryk Syska. Syn tej ziemi.
Debata odbędzie się z udziałem prof. dr. hab. Zbigniewa Chojnowskiego (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski) i dr. hab. Karola Samsela (Uniwersytet Warszawski).
Debata inauguruje obchody Ostrołęckiego Roku Henryka Syski pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Ostrołęki.
Piątek, 6 marca godz. 18.00, Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13 - Spotkanie autorskie z Darią Galant i jej najnowszym dramatem Obłudnicy. Czarcie wesele.
Daria Galant - pisarka, poetka, dramatopisarka, reżyser. Autorka filozofii Teoria Białej Emocji. Przedstawicielka nurtu sztuki niezależnej w literaturze i filmie. W Długosiodle prowadzi ośrodek pracy twórczej. Obłudnicy. Czarcie wesele to dramat, który powstał w 2018 r. Oparty na strukturze opowieści ludowej, dotyka współczesnych problemów relacji społecznych, takich jak konformizm, filisterstwo, brak etyki w relacjach międzyludzkich. Wizja mini społeczeństwa, ukazana na podstawie gości pewnego wesela, przekracza analizę jedynie drobnomieszczańskiej podłości i zacofania etycznego.
Poniedziałek, 9 marca godz. 18.00, Klub przy Studziennej - Biblioteka ul. Gomulickiego 13 - Karol Samsel i jego gość: Wojciech Kass.
Wojciech Kass - poeta i eseista, dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu na Mazurach. Jest autorem kilkunastu tomików poezji oraz tekstów krytyczno-literackich. Jego wiersze tłumaczone były na język angielski, bułgarski, chorwacki, czeski, francuski, hiszpański, litewski, niemiecki, rosyjski, serbski, słoweński i włoski. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Pen Clubu. Podczas spotkania będziemy rozmawiać o najnowszych książkach poetyckich Ufność i Objawy oraz o książce Tak. Trzy eseje o poezji. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książek z dedykacją autora.
Spotkanie realizowane w ramach projektu Przystanek literacki Ostrołęka.
Sobota, 14 marca, godz. 10.00-13.00, Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13- Warsztaty literackie. Prowadzi dr hab. Karol Samsel.
Piątek, 16 marca godz. 18.00, MBP ul. Głowackiego 42 - Prezentacja książki Dominika Białobrzeskiego pt.”Jak żyć po chrześcijańsku”.
Dominik Białobrzeski. Od 23 lat pracuje jako wychowawca w zakładzie poprawczym. Od czasów licealnych członek młodzieżowego Ruchu Światło Życie. Po ślubie wspólnie z żoną wstąpili do Domowego Kościoła - gałęzi rodzinnej tegoż Ruchu, gdzie podejmują szereg posług na rzecz małżeństw. Razem z małżonką zaangażowani w Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Łomżyńskiej.
Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książek z dedykacją autora.
Wtorek, 17 marca, godz. 18.00, MBP ul. Głowackiego 42. - W klubie podróżnika: Kuba - wyspa jak wulkan gorąca… Multimedialna relacja z podróży po Kubie Krzysztofa Sacharskiego.
„Nazywam się Krzysztof Sacharski. Urodziłem się w 1980 roku w Ostrołęce, w Polsce czasów komuny. Razem ze zmieniającą się Polską, kształtowała się również moja artystyczna dusza. Dziś jestem obywatelem świata, staram się zrozumieć każdą kulturę i brać z niej najlepszą cząstkę dla siebie, by stawać się coraz lepszym człowiekiem”.
Czwartek, 19 marca godz. 10.00, MBP ul. Głowackiego 42 - „Idol” literacko-muzyczne spotkanie z udziałem Marty Fox i Artura Gotza.
Marta Fox - autorka powieści dla młodzieży. Pracowała jako nauczyciel języka polskiego, bibliotekarka i dziennikarka. Mieszka w Katowicach. Jej powieści zostały uhonorowane przez Polską Sekcję IBBY (International Board on Books for Young People) w konkursie „Książka Roku” 1995 i 2000. Wydała ponad 40 książek (powieści, opowiadania, wiersze, eseje).
Artur Gotz - urodzony w Krakowie wokalista i aktor młodego pokolenia, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie - Filia we Wrocławiu (2006), prezes Fundacji Kultury i Sportu 44 w Warszawie, producent. Jest tytułowym bohaterem powieści „Idol” Marty Fox. Premiera odbyła się podczas Śląskich Targów Książki w 2016r. Mieszka i pracuje w Warszawie.
W podążaniu za idolem bohaterka książki Marty Fox - Sonia traci kontakt z rodziną i kolegami, niewinne kłamstwo pociąga za sobą kolejne. Tytułowy Idol to Artur Gotz, aktor, postać jak najbardziej rzeczywista, wrzucona jedynie w fikcyjne wydarzenia, które się wydarzyć mogły, choć nie musiały.
Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książek z dedykacją autora.
Wtorek, 24 marca godz. 18.00, Klub przy Studziennej - Biblioteka ul. Gomulickiego 13 - Spotkanie z historią regionu: Ostrołęka i okolice w latach 1915-1920. Prelekcja dr. Marka Niewiadomskiego.
Piątek, 27 marca godz. 18.15, Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13 - 62 Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Wtorek, 31 marca godz. 18.00, Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13 - Spotkanie z Jerzym Woźniakiem, autorem książek Mazur, Cyrograf, Fatum.
Jerzy Woźniak - z wykształcenia i pasji historyk. Zadebiutował we wrześniu 2015 roku powieścią Mazur. Dwa lata później czytelnicy otrzymali Cyrograf, a jesienią 2019 r. ukazała się trzecia powieść Fatum. Akcja trzech powieści rozgrywa się w okresie międzywojennym, głównie w Szczytnie ale również na terenie dawnych Mazur i w północnej części pogranicza II Rzeczpospolitej. Fatum intrygująco wprowadza nas w tajemniczy świat politycznych intryg, spisków, gier wywiadowczych Abwehry i polskiej "Dwójki" - II Oddziału Sztabu Głównego WP. Każdy znajdzie w powieściach garść nieznanych historycznych faktów, które wplecione w fabułę tworzą niepowtarzalną atmosferę lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego stulecia.
Podczas spotkania możliwość zakupu książek z dedykacją autora.