Zakończyła się kolejna, 21. edycja Konkursu na Palmę Kurpiowską, zorganizowanego przez Centrum Kultury, Biblioteki i Sportu (CKBiS) w Lelisie. Tegoroczna odsłona pokazała, jak silna i żywa jest tradycja wicia palm na Kurpiach. Do konkursu zgłoszono 121 palm, które zachwyciły komisję pomysłowością, starannością i niezwykłą precyzją.
"Komisja miała naprawdę trudne zadanie, ponieważ wszystkie palmy prezentowały wysoki poziom artystyczny i świadczyły o głębokim przywiązaniu do tradycji" – podkreślają przedstawiciele CKBiS w Lelisie. "Dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich ogromne zaangażowanie i pasję, które są gwarancją, że ten piękny zwyczaj nie zaginie".
Po burzliwych obradach, komisja wyłoniła laureatów w trzech kategoriach, nagradzając zarówno indywidualnych twórców, zespoły, jak i placówki oświatowe.
W kategorii prac indywidualnych triumfowała Zofia Jaworska, drugie miejsce zajęła Bogumiła Majewska – Madrak, a trzecie – Jadwiga Kowalska. Ich prace urzekały dbałością o detale i tradycyjnym kurpiowskim wzornictwem.
W kategorii prac zbiorowych pierwsze miejsce ex aequo zdobyły dwa prężnie działające Koła Gospodyń Wiejskich: „Szafarnianki” oraz “Zagajnica”. Drugie miejsce również podzieliły dwie grupy: Babeczki z Lelisa oraz Dzienny Dom ,,Senior +” w Durlasach. Trzecie miejsce przypadło Kołu Gospodyń Wiejskich Dąbrowiaki oraz Kółku Rolniczemu „Zręczne Ręce”. Te zespołowe dzieła imponowały rozmachem i wspólną wizją artystyczną.
Nie zabrakło również młodych talentów. W kategorii szkół pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lelisie. Drugie miejsce powędrowało do Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Dąbrówce, a trzecie do Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Nasiadkach.
Rozstrzygnięcie konkursu to nie tylko uhonorowanie najpiękniejszych palm, ale przede wszystkim święto kurpiowskiej kultury i wyraz trwającej pamięci o tradycji.