W Lelisie odbyła się trzynasta już edycja przeglądu widowisk przedstawiających fragmenty z życia dawnych Kurpiów, która organizowana jest pod hasłem „Darcie pierza”. Impreza odbyła się 8 lutego w Centrum Kultury - Biblioteki i Sportu .
"Darcie Pierza" skupia pasjonatów kurpiowskiego folkloru, miłośników kultury, tradycji i obrzędów. Do Lelisa przybywają grupy z całego powiatu ostrołęckiego, w tym roku wyjątkowo przybyli też goście z sąsiedniego województwa, a także grupa sołtysów z Ukrainy, która zaprezentowała tamtejszy folklor.
- W tym dniu serce Kurpiów najmocniej bije w Lelisie, a oczy całej Kurpiowszczyzny spoglądają w naszą stronę. Dziś będziemy prezentowali zwyczaje kurpiowskie, usłyszymy gwarę, śpiew, taniec, skosztujemy tradycyjnych specjałów kurpiowskich. Cieszę się, że po raz kolejny możemy realizować to piękne wydarzenie i cieszę się, że przybywa zwolenników folkloru kurpiowskiego - co widać po licznie przybyłej publiczności - mówił Bartosz Podolak, dyrektor CK-BiS w Lelisie.
Uczestnikom o historii "Darcia Pierza" barwnie opowiedział wójt gminy Lelis Stefan Prusik, współorganizator imprezy.
- Obecnie to regionalny przegląd widowisk przedstawiających fragmenty z życia dawnych Kurpiów. Natomiast w rozumieniu starej tradycji - to kilkudniowa praca kobiet w okresie jesienno-zimowym, polegająca na oddzielaniu głównie z gęsich piór chorągiewek od twardych stosin, a następnie oddzielanie puchu - powiedział włodarz. - W wielu polskich chatach gromadziły się licznie kobiety i skubały pierze. Przy pracy rozmawiały, opowiadały niezwykłe historie, wspominały. Sama praca kończyła się "wyskubkiem", czyli poczęstunkiem lub zabawą, która była formą zapłaty za pracę.
Jak podkreślił Stefan Prusik, "Darcie pierza" nawiązuje do tradycji, pokazuje te elementy, które kiedyś były codziennością, a dla nas są w tej chwili rarytasem i chlubą regionalną. Podczas imprezy nie zabrakło poczęstunku, muzyki, tańców oraz wspólnego śpiewania.
Na scenie zaprezentowało się 10 zespołów, w sumie około 220 osób. Imprezie towarzyszył kiermasz sztuki ludowej. Sweoje dzieła prezentował Józef Bacławski z Łysych - rzeźbiarz, Andrzej Staśkiewicz z Kadzidła - rzeźbiarz, Teresa Niedźwiecka z Olszewa Borek - wyroby pszczelarskie, Urszula Kaliszewska z Białobieli - wyroby pszczelarskie, Wiesław Kuskowski - utalentowany rzeźbiarz i wikliniarz oraz wielu innych.
Po przeglądzie konkursowym na scenie zaprezentował się Klub Seniora z gminy Lelis, który śpiewał pieśni kurpiowskie. Miłym akcentem był występ delegacji sołtysów z Ukrainy, którzy zaprezentowali swoje talenty muzyczne. Tradycyjnie na koniec zagrała Orkiestra Kurpiowska z Lelisa, która do późnych godzin wieczornych zachęcała do tańca licznie zgromadzonych gości.
Wyniki przeglądu:
W kategorii szkoły podstawowe i gimnazja:
I miejsce - „Nowe Latko” - CK-BiS Lelis
II miejsce - "Łysoziańskie Nuty" - ZS Łyse
III miejsce - „Chudkowiaki” - kl. IV-VII SP
Wyróżnienie - Grupa Teatralna z Obierwi,
Wyróżnienie- „Chudkowiaki” - kl. II-III gimnazjum
W kategorii młodzież i dorośli:
II miejsce - Lelisiacy i Nasiadczanki - CK-BiS Lelis
II miejsce - Kurpiowszczyzna z Myszyńca
III miejsce - „Pniaki i Krzaki” z Łęgu Przedmiejskiego
Wyróżnienie - Klonowskie Kurpsianki,
Wyróżnienie - Kurpiowskie Kobzietki
W tym roku podczas Darcia Pierza można było zarejestrować się jako potencjalny Dawca Szpiku Kostnego oraz wspomóc operację 5 - letniego Szymonka z powiatu ostrołęckiego.
Imprezę wsparł finansowo także Powiat Ostrołęcki.
źródło: Starostwo Powiatowe w Ostrołęce