Instytut Pamięci Narodowej przeprowadził warsztaty historyczne w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce.
Marcin Łaszczyński z IPN poprowadził zajęcia w dwóch blokach tematycznych. Klasy o profilu wojskowym uczestniczyły w warsztatach „Skutecznie rozszyfrujmy historię XX wieku", koncentrujących się na złamaniu kodów Enigmy. Uczniowie w grupach analizowali karty pracy i rozszyfrowywali historyczne zagadki, prezentując następnie wyniki na forum klasy.
Podczas zajęć prelegent podkreślił kluczową rolę polskich kryptologów, wskazując jak ich matematyczne podejście i konstruowanie specjalistycznych urządzeń przyczyniło się do rozwoju kryptografii i informatyki.
Klasy ogólne poznały natomiast historię Emila Barchańskiego – jednej z najmłodszych ofiar stanu wojennego, który w lutym 1982 roku wraz z kolegami dokonał aktu oporu, podpalając pomnik Feliksa Dzierżyńskiego.
Jak informuje IPN, warsztaty umożliwiły uczniom pogłębienie wiedzy historycznej oraz rozwijanie umiejętności analitycznych i wnioskowania.