Ostrołęka, podobnie jak wiele innych miast w Polsce, boryka się z poważnym problemem braku lekarza sądowego. Sytuacja ta, będąca efektem ogólnopolskiego kryzysu w tej dziedzinie, ma poważne konsekwencje dla obywateli i systemu sądownictwa. Adwokatura proponuje uchylenie ustawy o lekarzu sądowym i pozostawienie każdemu lekarzowi prawa do wystawiania zaświadczeń usprawiedliwiających niestawiennictwo w sądzie z powodu choroby.
Kim jest lekarz sądowy? W Ostrołęce go nie ma...
Lekarzem sądowym, w rozumieniu ustawy o lekarzu sądowym, jest lekarz, z którym prezes sądu okręgowego zawarł umowę o wykonywanie czynności lekarza sądowego. Wystawia on zaświadczenia potwierdzające zdolność albo niezdolność do stawienia się na wezwanie lub zawiadomienie organu uprawnionego uczestników postępowania z powodu choroby.
Jak wynika z alarmujących sygnałów płynących z Naczelnej Rady Adwokackiej (NRA), braki kadrowe wśród lekarzy sądowych są coraz bardziej dotkliwe. Prezes NRA dwukrotnie w tym roku zwracał się do Ministerstwa Sprawiedliwości, podkreślając, że sytuacja jest krytyczna i wymaga natychmiastowej reakcji. Niestety, zamiast poprawy, obserwowane jest dalsze pogorszenie sytuacji.
Przykładem jest Ostrołęka. Na stronie sądu widnieje komunikat: - W związku z rozwiązaniem z dniem 10 marca 2017 r. umowy o wykonywanie czynności lekarza sądowego, w Okręgu Sądu Okręgowego w Ostrołęce funkcji tej nie pełni żaden lekarz. Najbliższa siedziba lekarza sądowego z innego Okręgu to: Warszawa, Białystok, Olsztyn.
Brak lekarzy sądowych to poważny problem
W obliczu tej sytuacji, Adwokatura postanowiła podjąć zdecydowane działania. Prezydium NRA zaproponowało uchylenie obowiązującej ustawy o lekarzu sądowym i umożliwienie każdemu lekarzowi wystawiania zaświadczeń usprawiedliwiających nieobecność w sądzie z powodu choroby.
Adwokaci argumentują, że takie rozwiązanie byłoby znacznie bardziej elastyczne i skutecznie rozwiązałoby problem braków kadrowych. Pozwoliłoby to na szybsze uzyskanie niezbędnych zaświadczeń i ograniczyło utrudnienia w prowadzeniu postępowań sądowych.
Co dalej?
Petycja przygotowana przez NRA zostanie skierowana do Sejmu, Senatu oraz Rady Ministrów. Adwokaci liczą, że ich głos zostanie wysłuchany i że podjęte zostaną pilne działania mające na celu poprawę sytuacji.
Brak lekarza sądowego w Ostrołęce jest tylko jednym z wielu przykładów tego, jak poważny jest problem na skalę ogólnopolską.
- Dalsze utrzymywanie w systemie prawa instytucji lekarza sądowego jest zbyteczne i niecelowe. W dobie pełnej kontroli państwa (ZUS, KRUS, NFZ i tp.) nad elektronicznym systemem wystawiania zwolnień i zaświadczeń lekarskich celowe i wystarczające wydaje się powierzenie obowiązków lekarzy sądowych lekarzom szeroko rozumianej Służby Zdrowia - wskazuje Adwokatura.