eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Łatwiejszy dostęp do broni? Projekt trafił do Sejmu

REKLAMA
zdjecie 480
fot. Facebook/Arkadiusz Czartoryskifot. Facebook/Arkadiusz Czartoryski
REKLAMA

Poseł Arkadiusz Czartoryski jest reprezentantem grupy posłów, która złożyła do marszałka Sejmu projekt nowelizacji ustawy o broni i amunicji. - Nie ma powodu żeby Polacy byli najbardziej rozbrojonym narodem Europy - twierdzi polityk Partii Republikańskiej. Projekt, który proponuje, dodaje kolejną przesłankę, która upoważnia do ubiegania się o pozwolenie na broń. Jest nią przynależność do organizacji proobronnych, które są zarejestrowane przez Ministerstwo Obrony, Sportu lub Spraw Wewnętrznych.

- Proponujemy zdecydowane uproszczenie procedur przy ubieganiu się o pozwolenie dla funkcjonariuszy mundurowych. W egzaminie stawiamy na umiejetność bezpiecznego posługiwania się bronią a nie zawiłości prawne. Uściślamy przepisy obrony koniecznej, upraszczamy przepisy budowy strzelnic. W wielu miejscach likwidujemy uznaniowość urzędniczą. Dziękuję posłom Republikanom, posłom z PiS, posłom niezależnym za poparcie projektu - poinformował w mediach społecznościowych poseł Czartoryski.

Projekt, którego sprawozdawcą ma być poseł z Ostrołęki, przewiduje m.in. aby wprowadzić do polskiego porządku prawnego odpowiednie rodzaje broni wymagające jedynie rejestracji. - Prawodawca unijny rozpoznał szereg rodzajów broni jako te, które można dopuścić w taki sposób do użytku i obrotu cywilnego, z czego jak dotąd Polska jeszcze nie skorzystała - wskazano w uzasadnieniu.

Zmiany mają dotyczyć m.in. kwestii wydawania pozwoleń na broń do celów ochrony osobistej:

Istniejący stan wynika przede wszystkim z tego, że przepisy w sposób niejednoznaczny określają kryteria, które uprawnione organy Policji miałyby upoważniać do wydawania pozwoleń w takim celu. Wprowadzona zmiana naprawia ten stan rzeczy, eliminując uznaniowość i wprowadzając obiektywne kryteria dla broni do ochrony osobistej, która zostaje wyraźnie wydzielona względem broni wykorzystywanej do specyficznie określonych celów. Wprowadzona zmiana pozwoli nie tylko obywatelom na realizację swojego prawa w tym zakresie, ale też ułatwi pracę organom Policji, które unikną wielu postępowań o charakterze spornym – co charakterystyczne pod rządami obecnie obowiązujących przepisów

W projekcie ustawy przygotowano również regulacja odnosząca się do broni historycznej, jak również uproszczenie procedur egzaminacyjnych poprzez wyznaczenie terminu 14 dni, w ciągu których organy policji będą zobowiązane przeprowadzić egzamin - przewidziano jednocześnie możliwość aktywizacji w tym zakresie czynnika społecznego (przy jednoczesnej kontroli ze strony policji).

Istotnym rozwiązaniem przyjętym w projekcie jest też szereg uproszczeń, które przewidziano w zakresie obowiązkowych badań lekarskich.

- Odchodzi się w tym względzie od skostniałego modelu administracyjnego określania kryteriów wykluczających przeszkody w dostępie do broni, przenosząc punkt ciężkości na wiedzę fachową lekarzy i psychiatrów (tu chociażby art. 15b oraz 15c). Zważyć bowiem należy, że medycyna jest specyficzną dziedziną wiedzy, która cechuje się – zwłaszcza współcześnie – niezwykłym dynamizmem. Za anachronizm uznać należy więc regulowanie określonych kryteriów badań lekarskich na poziomie ustawowym i zdecydowanie należy opowiedzieć się za modelem, który przyznaje prymat swobodzie korzystania ze współczesnego dorobku wypracowanego w naukach medycznych. Przy okazji takiej zmiany usunięto też szereg ograniczeń natury biurokratycznej, które w żaden sposób nie oddziaływały na jakość wydawanych oświadczeń, a jedynie ograniczały możliwość sprawnego załatwienia sprawy i tym samym uzyskania pozwolenia na broń bez zbędnej zwłoki - napisano w uzasadnieniu projektu.

Jak wskazano, "nie przewiduje się, aby wprowadzenie nowelizacji miało wygenerować dodatkowe koszty dla Skarbu Państwa". Jednocześnie poszerzenie dostępności do broni istotnie ma zwiększyć wpływy z tytułu podatku VAT (w związku ze wzrostem sprzedaży broni i amunicji) oraz wpłynie na powstawanie nowych miejsc pracy (związanych z ułatwieniami dotyczącymi rozwijania się infrastruktury strzeleckiej). 

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×