Z okazji Światowego Dnia Ziemi 22 kwietnia o godz. 14.30 w porcie w Ostrołęce rozpocznie się kampania edukacyjna Wód Polskich pod tytułem: "Łąki kwietne. Same zalety!". Posiana zostanie łąka kwietna.
- Kampania ma na celu uświadomienie mieszkańcom, że każdy z nas w prosty sposób może zatrzymywać wodę na swoich podwórkach i w najbliższej okolicy. Tradycyjne trawniki warto zastąpić kwietną łąką, która składa się z barwnych, kwitnących roślin jednorocznych, bylin i traw. Dzięki nim otoczenie nabiera sielskiego charakteru, staje się miejscem rekreacji, domem dla wielu pożytecznych zwierząt i istnym rajem dla zapylaczy! Zastąpienie trawnika kwietną łąką to oszczędność czasu i energii! Nie musimy jej regularnie kosić, nawozić i podlewać, aby cieszyć się jej urokiem przez cały sezon wegetacyjny. Wspomaga bioretencję! Złożony system korzeniowy roślin wiąże wodę deszczową w glebie, zatrzymując wilgoć dłużej niż trawnik, dodatnio wpływa na bilans wód gruntowych. Jest suszo-odporna, praktycznie nie wymaga dodatkowego podlewania, gdyż rośliny tworzące kwietne łąki mają nawet 25 razy głębsze korzenie i lepszą zdolność wchłaniania wody niż trawnik. Wiążąc w glebie wody opadowe, zmniejsza powierzchniowy spływ wód opadowych i ogranicza ryzyko podtopień, co często obserwujemy na powierzchniach uszczelnionych - informuje Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, rzecznik prasowy PGW Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku.
W myśl zasady, że nowoczesne miasta i miasteczka powinny być piękną zieloną oazą - dajemy przykład! Istnieje szereg przyjaznych dla środowiska, proretencyjnych rozwiązań poprawiających komfort życia w miastach. Ogrody deszczowe posadowione pod rynnami i zasilane wodą opadową, pasaże roślinne, zielone dachy, ażurowe chodniki, skrzynie chłonne czy zbiorniki na deszczówkę to jedne z wielu pomysłów, które sprawią, że miasta będą mieć lepszy mikroklimat.
Na łące kwietnej Kurpiowskie Bractwo Bartne ustawi także kłodę bartną przeznaczoną do zasiedlenia dla pszczół.