eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Łączniczka i sanitariuszka Powstania Warszawskiego pożegnana z honorami

REKLAMA
zdjecie 5509
fot. Gmina Czerwinfot. Gmina Czerwin
REKLAMA

Uroczystości pogrzebowe śp. Ludwiki Gołąbek "Ludki" w Legionowie miały wyjątkową oprawę. Mieszkanka gminy Czerwin została pożegnana z należnymi jej honorami. W pogrzebie uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, wojskowi czy działacze stowarzyszeń historycznych.

Ludwika Gołąbek z d. Romanowska urodziła się 5 wrześ­nia 1926 r. w Śniadowie. Była córką Hieronima i Marii z Wasi­lewskich. Od 1930 r. państwo Romanowscy mieszkali w Legionowie.

Była to rodzina o silnych tradycjach patriotycznych i woj­skowych. Matka Ludwiki w 1920 r. zgłosiła się na ochotnika do wojska. Jako legionistka uczestniczyła w Bitwie Warszawskiej. Awansowana do stopnia podporucznika Wojska Polskiego. Została odznaczona honorowym krzyżem „Obrońcy Ojczyzny 1918 – 1921”. Ojciec, po wybuchu II wojny światowej, był więźniem Workuty, a później żołnierzem 2. Korpusu Wojska Polskiego, 3. Dywizji Strzelców Karpackich. W stopniu starszego sierżanta walczył pod Monte Cassino, o Ankonę i Bolonię.

Szesnastoletnia Ludwika – podobnie jak jej obie siostry, Bronisława Romanowska - Mazur i Janina Romanowska - Kantor, wstąpiła w 1942 roku do konspiracyjnej drużyny „Las” Szarych Szeregów w Legio­nowie. Złożyła przyrzeczenie i przeszła szkolenie łączniczki i sanitariuszki. W czasie walk powstańczych w Legionowie pełniła służbę sanitariuszki i łączniczki przy oddziałach I batalionu I Rejonu (pułku) „Marianowo-Brzozów” VII Obwodu „Obroża” Armii Krajowej, zgrupowanych w lesie na Bukowcu przy Szosie Warszawskiej.

Po wojnie osiągnęła wykształcenie pedagogiczne. Została nauczycielem chemii i fizyki. Cieszyła się opinią nauczyciela z powołania. W 1949 roku wzięła ślub w Legionowie z Tadeuszem Gołąbkiem. Od 1950 roku do emerytury była kierownikiem szkoły podstawowej w Laskach (pow. ostrołęcki), wychowawcą, osobą kochającą młodzież. Zawsze była wierna zasadom „Bóg, Honor, Ojczyzna” i te zasady przekazywała uczniom i swoim dzieciom.

W wieku 33 lat została wdową z czwórką dzieci. Najmłodszy Zbigniew miał zaledwie rok. Dzięki pomocy swojej mamy łączyła pracę zawodową z opieką nad dziećmi. Po przejściu na emeryturę nadal współpracowała z młodzieżą. Podczas spotkań dzieliła się wspomnieniami i przekazywała młodzieży wartości patriotyczne.

Należała do legionowskiego oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów. Była kapitanem Wojska Polskiego w stanie spoczynku. Posiadała odznaczenia: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Armii Krajowej, Srebrny Krzyż Zasługi dla ZHP, medal „Za Warszawę 1939-1945”, odznaki: „Akcja Burza” i „Weteran Walk o Niepodległość”, Odznakę Honorową „Pamięci Krystyny Krahelskiej - Pamięci Powstania Warszawskiego 1944", medal pamiątkowy „Żołnierzom Armii Krajowej społeczeństwo I Rejonu VII Obwodu „Obroża”.

Ostatnie lata życia spędziła w gminie Czerwin, w powiecie ostrołęckim. Odeszła na wieczną wartę 16 grudnia 2021 roku.

Pożegnanie śp. Ludwiki Gołąbek. Wyjątkowa oprawa

Uroczystości pogrzebowe "Ludki", o których już pisaliśmy w naszym serwisie, miały wyjątkową oprawę. Należy podkreślić, że mszę świętą żałobną odprawił proboszcz parafii pw. Św. Jana Kantego w Legionowie, ks. Grzegorz Kucharski. Asystę wojskowa, poczet sztandarowy i kompanię honorową wystawiły Wojska Obrony Terytorialnej w Zegrzu. Nad całością oprawy wojskowej czuwał dowódca WOT w Zegrzu - generał broni Wiesław Kukuła.

Pożegnanie odczytał Wojciech Jeute -  Honorowy Prezes Stowarzyszenia Zespołu Ochrony Pamięci Armii Krajowej "Brzozów".

W uroczystości pogrzebowej wzięła udział delegacja z WKU Ostrołęka w składzie: Zastępca Komendanta WKU -  mjr Roman Nicewicz i por. Marcin Chełchowski.

W uroczystości pogrzebowej wzięła udział także delegacja z Gminy Czerwin, składająca się z Wójta Gminy Czerwin  -  Grzegorza Długokęckiego , Dyrekcji Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Czerwinie - Marioli Zalewskiej; reprezentacji Rady Rodziców; nauczycieli oraz młodzieży szkolnej tworzącej poczet sztandarowy.

fot. Gmina Czerwinfot. Gmina Czerwin
fot. Gmina Czerwinfot. Gmina Czerwin
fot. Gmina Czerwinfot. Gmina Czerwin
fot. Gmina Czerwinfot. Gmina Czerwin

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×