Uroczystości pogrzebowe śp. Ludwiki Gołąbek "Ludki" w Legionowie miały wyjątkową oprawę. Mieszkanka gminy Czerwin została pożegnana z należnymi jej honorami. W pogrzebie uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, wojskowi czy działacze stowarzyszeń historycznych.
Ludwika Gołąbek z d. Romanowska urodziła się 5 września 1926 r. w Śniadowie. Była córką Hieronima i Marii z Wasilewskich. Od 1930 r. państwo Romanowscy mieszkali w Legionowie.
Była to rodzina o silnych tradycjach patriotycznych i wojskowych. Matka Ludwiki w 1920 r. zgłosiła się na ochotnika do wojska. Jako legionistka uczestniczyła w Bitwie Warszawskiej. Awansowana do stopnia podporucznika Wojska Polskiego. Została odznaczona honorowym krzyżem „Obrońcy Ojczyzny 1918 – 1921”. Ojciec, po wybuchu II wojny światowej, był więźniem Workuty, a później żołnierzem 2. Korpusu Wojska Polskiego, 3. Dywizji Strzelców Karpackich. W stopniu starszego sierżanta walczył pod Monte Cassino, o Ankonę i Bolonię.
Szesnastoletnia Ludwika – podobnie jak jej obie siostry, Bronisława Romanowska - Mazur i Janina Romanowska - Kantor, wstąpiła w 1942 roku do konspiracyjnej drużyny „Las” Szarych Szeregów w Legionowie. Złożyła przyrzeczenie i przeszła szkolenie łączniczki i sanitariuszki. W czasie walk powstańczych w Legionowie pełniła służbę sanitariuszki i łączniczki przy oddziałach I batalionu I Rejonu (pułku) „Marianowo-Brzozów” VII Obwodu „Obroża” Armii Krajowej, zgrupowanych w lesie na Bukowcu przy Szosie Warszawskiej.
Po wojnie osiągnęła wykształcenie pedagogiczne. Została nauczycielem chemii i fizyki. Cieszyła się opinią nauczyciela z powołania. W 1949 roku wzięła ślub w Legionowie z Tadeuszem Gołąbkiem. Od 1950 roku do emerytury była kierownikiem szkoły podstawowej w Laskach (pow. ostrołęcki), wychowawcą, osobą kochającą młodzież. Zawsze była wierna zasadom „Bóg, Honor, Ojczyzna” i te zasady przekazywała uczniom i swoim dzieciom.
W wieku 33 lat została wdową z czwórką dzieci. Najmłodszy Zbigniew miał zaledwie rok. Dzięki pomocy swojej mamy łączyła pracę zawodową z opieką nad dziećmi. Po przejściu na emeryturę nadal współpracowała z młodzieżą. Podczas spotkań dzieliła się wspomnieniami i przekazywała młodzieży wartości patriotyczne.
Należała do legionowskiego oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów. Była kapitanem Wojska Polskiego w stanie spoczynku. Posiadała odznaczenia: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Armii Krajowej, Srebrny Krzyż Zasługi dla ZHP, medal „Za Warszawę 1939-1945”, odznaki: „Akcja Burza” i „Weteran Walk o Niepodległość”, Odznakę Honorową „Pamięci Krystyny Krahelskiej - Pamięci Powstania Warszawskiego 1944", medal pamiątkowy „Żołnierzom Armii Krajowej społeczeństwo I Rejonu VII Obwodu „Obroża”.
Ostatnie lata życia spędziła w gminie Czerwin, w powiecie ostrołęckim. Odeszła na wieczną wartę 16 grudnia 2021 roku.
Pożegnanie śp. Ludwiki Gołąbek. Wyjątkowa oprawa
Uroczystości pogrzebowe "Ludki", o których już pisaliśmy w naszym serwisie, miały wyjątkową oprawę. Należy podkreślić, że mszę świętą żałobną odprawił proboszcz parafii pw. Św. Jana Kantego w Legionowie, ks. Grzegorz Kucharski. Asystę wojskowa, poczet sztandarowy i kompanię honorową wystawiły Wojska Obrony Terytorialnej w Zegrzu. Nad całością oprawy wojskowej czuwał dowódca WOT w Zegrzu - generał broni Wiesław Kukuła.
Pożegnanie odczytał Wojciech Jeute - Honorowy Prezes Stowarzyszenia Zespołu Ochrony Pamięci Armii Krajowej "Brzozów".
W uroczystości pogrzebowej wzięła udział delegacja z WKU Ostrołęka w składzie: Zastępca Komendanta WKU - mjr Roman Nicewicz i por. Marcin Chełchowski.
W uroczystości pogrzebowej wzięła udział także delegacja z Gminy Czerwin, składająca się z Wójta Gminy Czerwin - Grzegorza Długokęckiego , Dyrekcji Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Czerwinie - Marioli Zalewskiej; reprezentacji Rady Rodziców; nauczycieli oraz młodzieży szkolnej tworzącej poczet sztandarowy.