O tym, że dorobek kulturalny Kurpiowszczyzny jest wyjątkowy i zachwycający przekonało się - nie pierwszy już raz - jury największej w Polsce imprezy promującej kulturę ludową jakim jest Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
W dniach od 22 do 25 w Kazimierzu Dolnym odbywała się 57. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. W imprezie udział wzięła liczna reprezentacja artystów z powiatu ostrołęckiego promująca Kurpie. O laur zwycięzców rywalizowało ponad 650 artystów w kilku kategoriach. Ich występy oceniało jury pod przewodnictwem prof. Jana Adamowskiego. Podczas festiwalu swoją obecność mocno zaakcentowali twórcy i artyści ludowi z Kurpi.
W czwartek 22 czerwca odbyło się ogólnopolskie seminarium naukowe „Ludowe tradycje muzyczne północno-wschodniej Polski”. Jednym z prelegentów był Witold Kuczyński z Czarni, który wygłosił referat „Specyfika śpiewu i instrumentarium kurpiowskiego”. W sobotę 24 czerwca Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna” z Myszyńca zaprezentował widowisko obrzędowe „Śnij Kurpiu, śnij” w reżyserii Bartłomieja Ostapczuka. Za swój występ artyści otrzymali wielkie owacje.
Konkursowe zmagania rozpoczęły się w piątek 23 czerwca. Konferansjerami byli znani artyści ludowi - Józef Broda, Stanisław Jaskułka, Bartłomiej Koszarek i Witold Kuczyński. Prowadzili oni koncerty festiwalowe przez 3 dni. Jurorzy mieli niełatwe zadanie, bo musieli ocenić występy śpiewaków solistów, grup śpiewaczych, instrumentalistów solistów i kapel ludowych. Reprezentowali oni 14 województw. Wyniki konkursowych zmagań ogłoszone zostały w niedzielę 25 czerwca, po mszy św. za twórców ludowych i przemarszu na duży rynek w Kazimierzu. Laureaci otrzymali nie tylko pamiątkowe dyplomy, lecz także nagrody finansowe.
Wśród nagrodzonych była liczna grupa artystów ludowych z powiatu ostrołęckiego. Wyróżnieniami uhonorowano kapelę z Kurpiowskiego Zespołu Pod Borem z Zawad oraz śpiewaka solistę Stanisława Archackiego z Myszyńca. Laureatką II nagrody w kategorii soliści instrumentaliści została grająca na harmonii pedałowej Wiktoria Julia Zielińska. Z nagrody II stopnia cieszyli się instrumentaliści Karol Samsel z Czarni i Piotr Gołaś z Myszyńca w kategorii „Mistrz i uczeń”. Największym sukcesem dla artystów z powiatu ostrołęckiego było najwyższe wyróżnienie na festiwalu w Kazimierzu dla Witolda Kuczyńskiego z Czarni. Zdobył on Basztę w kategorii śpiewacy soliści.