eOstroleka.pl
,

Krajowy Rejestr Informacji o Przedsiębiorcach: Uczciwa oferta czy naciąganie naiwnych?

REKLAMA
zdjecie 480
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Jeden z naszych czytelników otrzymał list z Krajowego Rejestru Informacji o Przedsiębiorcach z monitem o „konieczności uiszczenia jednorazowej opłaty rejestracyjnej w wysokości zgodnej z aktualnym postanowieniem wew. tj. w kwocie 110 zł”. Na szczęście mężczyzna okazał się czujny - zanim zapłacił, zapytał w biurze rachunkowym prowadzącym jego księgowość, o co właściwie chodzi.

Dotarliśmy do kilku takich przypadków w Ostrołęce, a po przeszukaniu forów internetowych poświęconych podobnym listom, natrafiliśmy na kilkaset kolejnych.

W korespondencji nadawca, powołując się wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej prowadzonej przez Ministra Gospodarki, podaje dane rejestracyjne firmy, do której adresuje przesyłkę, czyli numer REGON, datę rejestracji i pełną nazwę przedsiębiorstwa.

W następnym akapicie podana jest podstawa prawna powołania Krajowego Rejestru Informacji o Przedsiębiorcach. Jak się okazuje, jest to ustawa o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej, co oznacza, że KRIoP jest w myśl powyższej ustawy zwykłą firmą. Oto treść zacytowanego punktu: Zasady podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej Art. 14. 1. Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym albo do Ewidencji Działalności Gospodarczej, zwanej dalej „ewidencją”. Spółka kapitałowa w organizacji może podjąć działalność gospodarczą przed uzyskaniem wpisu do rejestru przedsiębiorców.

Następny akapit korespondencji to, jak się domyślamy, cytat z regulaminu świadczonych przez KRIoP usług. Podany punkt mówi o warunkach jakie przedsiębiorca musi spełnić aby znalazł się w rejestrze. Inny punkt regulaminu wyjaśnia natomiast, że dokonanie takiego wpisu jest całkowicie dobrowolne.

Po dokładnym przyjrzeniu się witrynie internetowej znajdujemy link do strony podmiotu zastrzegającego sobie wszelkie prawa związane z serwisem - bogowiepromocji.pl. Jak się okazuje, jest to firma marketingowa świadcząca różnego rodzaju usługi promocyjne.

Natomiast Krajowy Rejestr Informacji o Przedsiębiorcach jest firmą zarejestrowaną na nazwisko Alessandro G. Pan G. zajmuje się - zgodnie z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej - m.in. pozostałą działalnością wspomagającą prowadzenie działalności gospodarczej, gdzie indziej niesklasyfikowanej, handlem energią elektryczną, działalnością agentów zajmujących się sprzedażą mebli, artykułów gospodarstwa domowego i drobnych wyrobów metalowych czy działalnością agencji reklamowych.

Udało nam się skontaktować z KRIoP. Kiedy przedstawiliśmy się jako odbiorcy listu, w rozmowie telefonicznej udzielono nam szczegółowej informacji o przedmiocie oferty. - My reklamujemy firmy poprzez mailingi reklamowe, wkrótce planujemy jakieś inne kanały uruchomić, starania mające na celu pozyskanie klientów w sposób aktywny - usłyszeliśmy w słuchawce. Ponowna próba kontaktu, kiedy chcieliśmy zapytać o ofertę jako dziennikarze, nie powiodła się - w telefonie słyszeliśmy informację o przepełnionej skrzynce głosowej.

Tak więc groźnie wyglądająca korespondencja opatrzona różnymi paragrafami i cytatami ustaw okazuje się być zwykłą ofertą handlową. Taki zapis zresztą znajduje się na samym dole listu, napisany drobnym druczkiem. Czy takie praktyki są dozwolone?

Spytaliśmy w Państwowej Inspekcji Handlowej. Na odpowiedź, ze względu na złożoność sprawy musimy poczekać. Zdecydowaliśmy się jednak na publikację, aby w porę przestrzec tych, którzy takie pismo otrzymali - Krajowy Rejestr Informacji o Przedsiębiorcach to zupełnie dobrowolna reklama w prywatnym serwisie.

W ostatnim czasie dotarły do nas także informacje o innym kontrowersyjnym sposobie wyciągania pieniędzy, noszącym znamiona oszustwa. Jedna z firm otrzymała listownie ofertę dostępu do elektronicznego odpisu KRS. Czynności w tej sprawie prowadzi Komenda Miejska Policji w Ostrołęce.

- Prowadzimy czynności sprawdzające do sprawy związanej z elektronicznym odpisem KRS. Czynności te mają na celu ustalenie czy zaistniało przestępstwo oszustwa. Z uwagi na charakter sprawy nie możemy udzielić szczegółowych informacji. - powiedziała nam asp. Bożena Piersa z KMP w Ostrołęce. - Firm, które wysyłają do przedsiębiorców postanowienia na wzór pisma urzędowego, jest sporo. Co raz częściej zgłaszają się do organów ścigania w całym kraju, osoby oszukane przez takie firmy. Sprawcy zapewne liczą na to, że z uwagi na niewielkie kwoty do zapłacenia, przedsiębiorcy będą woleli zapłacić niż drążyć temat. Jeżeli otrzymają państwo wezwanie do opłat należy zachować szczególną ostrożność. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się telefonicznie bądź osobiście z instytucją państwową zajmującą się podanymi w piśmie sprawami. A w razie, gdy już przedsiębiorca dał się oszukać - zgłosić się na policję. - dodaje Piersa.

Do sprawy zarówno Krajowego Rejestru Informacji o Przedsiębiorcach jak i elektronicznego odpisu KRS będziemy wracali.


D. Płoski

fot. eOstroleka.pl fot. eOstroleka.pl
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×