eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Kontrole w szkołach. Jeden z wniosków: uczniowie... nie myją się po lekcji WF

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

W aż 40,8 proc. z 71 skontrolowanych placówek oświatowo-wychowawczych na terenie Ostrołęki w 2022 r. wykryto nieprawidłowości - wynika z danych sanepidu. W większości były one nieznaczne, stąd tylko jedna decyzja o nałożeniu grzywny. Wnioski z kontroli to m.in. ten, że uczniowie... nie myją się po lekcjach WF.

Z raportu o stanie sanitarnym miasta za ubiegły rok wynika, iż w roku 2022 r. spośród figurujących w ewidencji na terenie miasta Ostrołęki 134 placówek oświatowo-wychowawczych skontrolowano 71 placówek.  W wyniku kontroli przeprowadzonych w 2022r stwierdzono, iż ogółem nieprawidłowości dotyczyły 29 skontrolowanych placówek (40,8 % skontrolowanych).

W wyniku przeprowadzonych w 2022 r. kontroli sanitarnych w placówkach nauczania i wychowania Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrołęce wydał:

  • 53 decyzji administracyjnych w tym 24 zmieniających termin wykonania obowiązków,
  • 45 decyzji płatniczych,
  • 12 opinii sanitarnych, do celów rejestracyjnych dla placówek nowotworzonych lub zmieniających i rozszerzających działalność,
  • 5 wystąpień pokontrolnych,
  • 5 upomnień,
  • 1 postanowienie o nałożeniu grzywny,
  • 1 tytuł wykonawczy,
  • 132 opinie sanitarne w sprawie okresowego zawieszenia zajęć stacjonarnych w związku z wystąpieniem zakażenia lub podejrzenia o zakażenie SARS-CoV-2

W roku 2022 do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrołęce wpłynęło 10 interwencji, z czego: 4 uzasadnione i 6 nieuzasadnionych. - Interwencje dotyczyły złego stanu sanitarno-higienicznego placówki, nieprzestrzegania procedur bezpieczeństwa związanych z COVID-19 czy występowania w placówce wszawicy. 

W wyniku przeprowadzonych kontroli placówek oświatowo–wychowawczych stwierdzono, że w trzech placówkach nie zapewniono zgodnego z przepisami standardu dostępności do urządzeń sanitarnych tj. w szkole podstawowej, w liceum ogólnokształcącym oraz w szkole policealnej, natomiast 6 placówkach stwierdzono nieprawidłowości dotyczące stanu sanitarno– technicznego zaplecza sanitarnego (np. częściowe zacieki na ścianach i sufitach, ubytki glazury na ścianach itp.).

W ramach nadzoru nad higieną procesu nauczania skontrolowano rozkłady zajęć w pięciu szkołach podstawowych w 153 oddziałach. Nieprawidłowości dotyczące higieny procesu nauczania, tj. rozpoczynanie zajęć o różnych porach lub też różnicę liczby godzin lekcyjnych pomiędzy kolejnymi dniami tygodnia większą niż 1 godzina zanotowano w 5 szkołach podstawowych (w 68 oddziałach). Z czego to wynikało?

Największe trudności w prawidłowym zaplanowaniu zajęć szkolnych mają te placówki, które ze względu na zbyt małą bazę lokalową (liczbę izb lekcyjnych) w stosunku do liczby uczniów i klas są zmuszone do pracy w systemie zmianowym

Sanepid miał też jeszcze jedno ważne zastrzeżenie - dotyczące korzystania z pryszniców po lekcjach wychowania fizycznego. A w zasadzie... nie korzystania.

- Korzystanie po wzmożonym wysiłku fizycznym z natryskowni szkolnych powinno stać się nawykiem higienicznym wśród uczniów. Przeprowadzone kontrole wykazały, że w żadnej ze skontrolowanych szkół uczniowie nie wykorzystywali urządzeń natryskowych po obowiązkowych zajęciach wychowania fizycznego, natryski sporadycznie używane były tylko po dodatkowych zajęciach sportowych - wskazano w raporcie.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×