eOstroleka.pl
Ostrołęka,

"Kończyliśmy medycynę po to, żeby ludzi leczyć i ratować, a nie po to, żeby wypisywać im akty zgonu"

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

Lekarz Maria Kapuśniak ze szpitala w Ostrołęce jest specjalistką chorób zakaźnych. W jej ocenie, obecna fala pandemii koronawirusa jest cięższa niż poprzednie. Zachęca do tego, by szczepić się przeciwko COVID-19 i mówi o trudnej pracy lekarzy. "Kończyliśmy medycynę po to, żeby ludzi leczyć i ratować, nie po to, żeby wypisywać im aktów zgonu" - wskazuje.

Krótki wykład dotyczący aktualnej sytuacji związanej z COVID-19 miał miejsce przed rozpoczęciem sesji rady miasta, 30 grudnia 2021 r.

- Szczepienia są największym osiągnięciem współczesnej cywilizacji, bo dzięki szczepieniom udało się wyeliminować część chorób zakaźnych, w tym śmiertelne - mówiła lekarz Maria Kapuśniak, specjalista pediatra i chorób zakaźnych. Mówiła również o szczepieniach przeciw COVID-19:

Ta szczepionka jest skuteczna, chroni przed ciężkim przebiegiem choroby i przed śmiercią. COVID jest chorobą nieprzewidywalną.

- Są to szczepionki bezpieczne i skuteczne. My w naszym punkcie szczepień wydaliśmy 36 tysięcy dawek szczepionki. Mamy obserwacje dotyczące odczynów poszczepiennych i samopoczucia pacjentów. Najczęstszym objawem, które pacjenci podają to ból w miejscu wstrzyknięcia szczepionki - wskazała lek. Kapuśniak.

Co ze szczepieniami kobiet w ciąży? Tu lekarz Maria Kapuśniak nie miała żadnych wątpliwości: "Kobiety ciężarne powinny być szczepione, ponieważ COVID w ciąży zagraża matce i dziecku. Mieliśmy pacjentki, u których musieliśmy zakończyć ciążę cięciem cesarskim i musiały one przejść przez OIOM".

zdjecie

W ocenie lekarz Marii Kapuśniak "ta fala pandemii jest cięższa niż te, które były poprzednio".

- W szpitalu jest hospitalizowanych przez cały okres fali pandemii ponad 100 osób chorujących na COVID-19 i są to osoby w ciężkim lub bardzo ciężkim stanie. Osób w stanie lekkim nie przyjmujemy - wskazała, podając przy tym statystyki:

  • Nieszczepione osoby stanowiły w naszym oddziale zakaźnym stanowiły 87 procent. Wśród osób, które zmarły 73 procent to były osoby niezaszczepione. Pozostałe to osoby zaszczepione - najczęściej w podeszłym wieku i z chorobami współistniejącymi.
  • Wśród zmarłych osób niezaszczepionych była osoba, która miała 100 lat, ale i osoba, która miała 28 lat.
  • Podopisujemy w oddziale zakaźnym miesięcznie 30-40 kart zgonów. Za każdą tą cyferką stoją ludzie, którzy umierają, a mogliby żyć.
  • Najmłodsze zakażone dziecko, które wysyłaliśmy transportem lotniczym, miało 7 tygodni. Trafiło do Warszawy, do kliniki.

- Osoba, która zmarła w wieku 28 lat osierociła dwoje malutkich dzieci. To dramat całej rodziny - dodała lek. Kapuśniak.

Kto powinien się szczepić?

- Wszyscy, dla których szczepionki są zarejestrowane. Przede wszystkim osoby ze schorzeniami przewlekłymi, bo w połączeniu z ich schorzenami COVID będzie śmiertelny - odpowiedziała na to pytanie lekarz z ostrołęckiego szpitala.

Nauczyciele, pracownicy medyczni, handlu, służb mundurowych i osoby sprawujące opiekę nad osobami chorymi przewlekle

- wymieniała lek. Kapuśniak.

Szczepiąc się, tworzymy parasol ochronny nad tymi, co szczepić się nie mogą (...) Możemy to przerwać, mamy szansę na to, by zakończyć pandemię. W przeciwieństwie do osób chorujących na "hiszpankę", mamy szczepienie. To my decydujemy, czy chcemy żyć i narażać się na chorobę, na którą nie ma leku.

- Kończyliśmy medycynę po to, żeby ludzi leczyć i ratować, nie po to, żeby wypisywać im aktów zgonu - zakończyła.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×