eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Kampania przeciw autobusom CNG. Fundacja interweniuje w Ostrołęce

REKLAMA
zdjecie 480
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

W Ostrołęce pojawiły się niedawno autobusy zasilane gazem CNG. Teraz w ramach kampanii "Stop CNG" Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych przekonuje prezydenta Ostrołęki Łukasza Kulika  oraz radnych miejskich do przemyślanych decyzji i inwestycji w zeroemisyjny tabor publiczny zamiast w autobusy napędzane gazem ziemnym. - Ostrołęka zasługuje na czystsze powietrze, autobusy na gaz CNG oddalają nas od tej wizji - piszą.

Jak twierdzą aktywiści FPPE, "gazowe autobusy CNG pogłębiają problem zanieczyszczenia powietrza zamiast pomagać w walce ze smogiem".

- Pojazdy gazowe, jako jedyne z grupy pojazdów spalinowych, nie są obecnie objęte normą emisji EURO VI w zakresie emisji PM. Badania pokazują, że autobusy CNG emitują znaczne ilości mikrocząstek o wielkości 2,5 nm, które nie są objęte limitami - w oficjalnych testach  pojazdów z silnikami wysokoprężnymi i benzynowymi uwzględniane są tylko cząstki większe niż 23 nm. Zanieczyszczenie pyłem zawieszonym (PM) to jedna z 3 składowych smogu. Badania WHO potwierdzają, że zachodzi korelacja pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza cząstkami stałymi, a  występowaniem chorób nowotworowych, układu krążenia, układu oddechowego i choroby Alzhaimera. Dodatkowo badania pojazdów napędzanych na CNG w warunkach drogowych wykazały, że mogą emitować znaczne ilości amoniaku, który także wydatnie przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza. Testy dla samochodów dostawczych wykazały, że emitują one 66mg/km, szacuje się, że 1 mg amoniaku przekłada się na  1  mg  zanieczyszczenia  cząstkami  stałymi. Autobusy na gaz CNG nie są objęte normami także w zakresie emisji amoniaku - wymieniają.

Autobusy gazowe CNG są często przedstawiane jako niskoemisyjna i ekologiczna alternatywa dla pojazdów diesla, tymczasem badania porównujące emisje autobusów generacji EURO VI pokazują, że autobusy gazowe wypadają lepiej tylko w zakresie emisji tlenków azotu, natomiast nowoczesne diesle emitują mniej CO2, emisja CO jest prawie na tym samym poziomie. Inwestycje w ten rodzaj autobusów nie poprawią jakości powietrza  w Ostrołęce. Korzystanie z autobusów gazowych nie przyczynia się  do rozwiązania  problemów z fatalną jakością powietrza w miastach. Smog kosztuje gospodarkę ponad 100  miliardów PLN i przyczynia się do ponad 40 000 przedwczesnych zgonów  rocznie. W FPPE wierzymy, że warto podjąć każdy wysiłek, który poprawi te ponure statystyki, dlatego apelujemy o odejście od inwestycji w CNG w transporcie

– komentuje prezes FPPE Marcin Korolec.

Inwestycja wysokiego ryzyka?

Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych twierdzi, że uzależnianie transportu publicznego od importowanego paliwa kopalnego w sytuacji, kiedy Unia Europejska zapowiada odejście od gazu w ramach osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 jest inwestycją wysokiego ryzyka.

Inwestycja w gazowe autobusy zamyka samorządom drogę do rozwoju zeroemisyjnego transportu publicznego generując wysokie koszty utrzymania gazowców, infrastruktura dla autobusów gazowych to duży wydatek

- mówi Jacek Mizak, senior policy advisor w FPPE.

Raporty podsumowujące rynek autobusów gazowych w Polsce pokazują, że pojazdy na gaz CNG są wykorzystywane coraz częściej. Szefostwo organizacji FPPE uważa jednak, że zeroemisyjnymi można nazwać tylko pojazdy elektryczne.

To porównywanie dwóch różnych typów pojazdów. Niezależnie od zapewnień sprzedawców, CNG to spalinowe pojazdy zanieczyszczające powietrze podobnie do diesli. Inwestycja w  autobusy CNG to zmiana jednego paliwa kopalnego na drugie

– komentuje Rafał Bajczuk.

Organizacja wskazuje, że całkowite koszty użytkowania (TCO) autobusów elektrycznych i gazowych są podobne, wiele badań wskazuje, że w dłuższej perspektywie autobusy elektryczne są tańsze od gazowych. - Autobusy napędzane CNG nie spełniają także definicji autobusu zeroemisyjnego, a więc ich zakup nie przybliża samorządów do osiągnięcia ustawowego celu udziału autobusów zeroemisyjnych określonych w ustawie o elektromobilności - dodaje FPPE. 

Koalicja na rzecz wstrzymania wsparcia dla CNG jako paliwa transportowego

Wsparciu inwestycji w autobusy gazowe sprzeciwiają się organizacje pozarządowe - FPPE wraz z Fundacją Greenpeace Polska, Fundacją WWF Polska, Instytutem na rzecz Ekorozwoju, Instytutem Spraw Obywatelskich i Polskim Klubem Ekologicznym Okręg Mazowiecki wysłały specjalny list z apelem o zaprzestanie wspierania gazu CNG do premiera Mateusza Morawieckiego.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×