Przy ulicy Farnej w Ostrołęce stoi kamienica, zbudowana w latach 20. XX wieku. Ma ona ciekawą historię, a mieszkańcy miasta kojarzą ją z różnorodnych odsłon.
Farna 1. Zabytkowa kamienica z ciekawą historią
Kamienica zlokalizowana jest przy ul. Farnej 1, to budynek narożny. To dwukondygnacyjny, powstały w latach 1925-1928 budynek. Całkowicie podpiwniczony, murowany. Parter budynku zajmuje lokal użytkowy z wejściem narożnikowym. Są też dwa mieszkania z wejściem od podwórza. Na piętrze znajdują się mieszkania, do których wchodzi się klatką schodową od tylnego wejścia.
W czasach wojennych drewniane stropy i więźba dachowa zostały częściowo spalone. Odbudowano je po wojnie.
Budynek powstał w czasach, które nazywa się w Ostrołęce okresem wielkich inwestycji. W latach 1924-1930 powstawało wiele obiektów użyteczności publicznej, a także mieszkalno-usługowych. Były to m.in. kamienice przy Farnej, Kilińskiego, Kościuszki czy Berka Joselewicza. Często nowe budynki stawały na śladach starych drewnianych domów.
Budynek przy Farnej jest przykładem drobnomieszczańskiej architektury okresu międzywojennego w Polsce. A co się w nim mieściło? Stare wspomnienia mówią o gospodzie i hotelu "Pod Kulawym Siwkiem", w czasie wojny należącej do Niemców.
Młodsi ostrołęczanie na pewno pamiętają Farną 1, jako miejsce, gdzie mieścił się Veritas, sklep z auto częściami, lokalna firma Mówiący Kij czy usługi architektury wnętrz. Mury tego budynku były świadkami wielu ciekawych wydarzeń w historii miasta. I oby ta historia trwała jak najdłużej...