eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

JBB w Łysych: „W naszym zakładzie nie wykryto soli przemysłowej”

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
Powiat ostrołęcki: Po wczorajszej emisji programu TVN „Uwaga” na temat afery z solą przemysłową zakład JBB w Łysych wydał oficjale oświadczenie. Redaktorzy programu ujawnili, że wśród zakładów, które używały do produkcji zanieczyszczonej soli, może być również potentat polskiego rynku mięsnego - zakład JBB w Łysych.

Zakład Przetwórstwa Mięsnego JBB W Łysych informuje, że w dniach 28-29 lutego 2012 r. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrołęce przeprowadził w naszym zakładzie z polecenia Głównego Lekarza Weterynarii, kontrolę dotyczącą ilości posiadanej na stanie soli i peklosoli oraz źródeł jej pochodzenia - czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na oficjalnej stronie JBB, pod którym podpisał się dyrektor Leszek Młynarczyk.

Dalej zakład informuje, że w trakcie kontroli nie wykryto soli ani peklosoli pochodzących z firm, które dostarczały na rynek skażony produkt. W oświadczeniu JBB zaznacza, że do celów produkcyjnych stosuje sól firmy Soda Polska Ciech, która spełnia wymagania obowiązującego prawa żywnościowego.

Oświadczamy, że nasz Zakład jest pod stałym nadzorem weterynaryjnym, prowadzimy także dodatkowe badania naszych produktów we własnym laboratorium dla bezpieczeństwa konsumentów. Do tej pory nie stwierdzono obecności substancji szkodliwych w naszych produktach. Wyroby produkowane są w powstałym w 2009 roku nowoczesnym zakładzie spełniające najwyższe światowe standardy technologiczne z zachowaniem zasad bezpieczeństwa potwierdzonych certyfikowanymi systemami TSO 9001 i ISO 22000 - podkreśla Młynarczyk.

Kilka dni temu media podały, że na polski rynek w ostatnich latach mogło trafić tysiące ton przetworów mięsnych, do produkcji których użyto soli przemysłowej. Śledztwo w tej sprawie od kilku miesięcy prowadzi Centralne Biuro Śledcze oraz prokuratura w Poznaniu.

W sprawie zatrzymano do tej pory pięć osób. Usłyszały one zarzuty wprowadzenia do obrotu środka spożywczego szkodliwego dla zdrowia lub życia człowieka. Grozi im do pięciu lat więzienia. Poznańska prokuratura nie wyklucza, że zaostrzy zarzuty, na razie czeka na szczegółowe opinie biegłych dotyczące soli.

Podejrzani nie przyznali się do zarzucanych im czynów. Prokuratura zastosowała wobec nich dozór policyjny i poręczenie majątkowe.

Policja i inspektorzy weterynaryjni zabezpieczyli podczas wspólnych kontroli, przeprowadzonych w 88 zakładach na terenie 12 województw, prawie 500 ton soli podejrzanego pochodzenia.
REKLAMA
Kalendarz imprez
kwiecień 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×