"Potrzeba jest wprowadzenia nowych uregulowań mających na celu sprawniejsze zarządzanie targowiskiem" - czytamy w projekcie uchwały, który podczas najbliższej sesji rady miasta będą opiniować radni. Dotyczy on "wyznaczenia miejsc do prowadzenia handlu przez rolników i ich domowników produktami rolnymi lub spożywczymi a także wyrobami rękodzieła wytworzonymi w gospodarstwie rolnym oraz regulaminu tego handlu".
Wyznacza się miejsca prowadzenia handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników produktami rolnymi lub spożywczymi, wymienionymi w załączniku I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, runem leśnym i dziczyzną, a także produktami przetworzonymi z przeznaczeniem do spożycia z wykorzystaniem produktów wymienionych w tym załączniku oraz wyrobami rękodzieła wytworzonymi w gospodarstwie rolnym na targowisku miejskim w Ostrołęce przy ul. Targowej – Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”
- zapisano w projekcie uchwały.
Z kolei w regulaminie zapisano, że bez opłaty targowej mogą być sprzedawane w piątki i soboty wyłącznie produkty rolne lub spożywcze oraz wyroby rękodzieła wytworzone w gospodarstwie rolnym rolników dokonujących sprzedaży. Sprzedaż może odbywać się tylko w miejscach wyznaczonych przez administratora do tego celu z zachowaniem linii wytyczających stanowiska i ciągi komunikacyjne.
Regulamin wskazuje też szczegóły prowadzonego handlu - na drogach wewnętrznych targowiska jest on zabroniony. Na targowisku mogą znajdować się jedynie pojazdy, z których prowadzona jest sprzedaż towarów, oraz samochody służące do ich transportu towaru. Rolnicy oraz ich domownicy przebywający na targowisku powinni wykonywać swoje czynności handlowe w taki sposób, aby nie przeszkadzać innym osobom w handlu i zakupie towarów. Sprzedający mają obowiązek zapewnić w czasie sprzedaży utrzymanie czystości i estetycznego wyglądu miejsca, w którym prowadzony jest handel.
Uchwały dotyczące ostrołęckiego targowiska często budzą sporo emocji. Czy tak będzie tym razem? Przekonamy się 31 marca.