eOstroleka.pl
Ostrołęka, HISTORIA

Jak "Tygodnik Powszechny" krytykował... księdza z Ostrołęki

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

W "Tygodniku Powszechnym", w jednym z numerów w 1882 roku, pojawiła się wzmianka o Ostrołęce - w kontekście organizowania edukacji. Od autora mocno dostało się... miejscowemu księdzu wikariuszowi.

22 października 1882 roku w "Tygodniku Powszechnym" opisany został problem przestępstw, w odniesieniu do wykształcenia. Autor artykułu, podpisany jako M. Brutus, wskazywał, powołując się na statystyki gubernii kaliskiej, że im gorsze wykształcenie, tym więcej przestępców w takim środowisku.

Problemów z oświatą przed 139 laty było sporo kłopotów. Ale, jak pisał Brutus, działo się coraz lepiej. - Z pociechą też najwyższa notuję tutaj, że w wielu miejscach pożytek oświaty rozumie klasa zamożniejsza, inteligentna i bieży chętnie z pomocą młodszej, mniej zamożnej, a ubogiej w duchu braci - podkreślał.

Autor artykułu podawał przykłady, że jeden z właścicieli ziemskich w Kole oferował swój dom na szkołe, w Lipnie pojawiło się z kolei wsparcie finansowe dla otwarcia jednej klasy więcej, a w Koninie - rozbudowany został budynek szkoły, dzięki ofiarności miejscowych obywateli.

Ale pojawiła się też wzmianka o Ostrołęce - już mniej pozytywna:

Natomiast szkoły wiejskie szwankują bardzo - donoszą nam, iż w wielu miejscowościach nie ma ich wcale, a tam gdzie są, nawet mało dbają o nich ci, do których to należy. Tak na przykład w Ostrołęce, przez dłuższy czas ksiądz wikary zupełnie zapomniał o istnieniu szkoły i nie mogły go zmusić do uczęszczania tam i uczenia dzieci głosy prasy miejscowej. Zamilknąłbym o tym fakcie - bo szpetny, ale mi znów piszą, że poruszyć go należy. Takie zaniedbanie obowiązku ze strony kapłanów karygodne - jeżeli jeszcze połączy się ze znanym konserwatywnym wstrętem do czytania w naszym chłopie - naturalnie wpłynąć musi na statystykę przestępstw.

Było też o sąsiedniej Łomży, o której pisano, że posiada "50 ludzi z uniwersyteckim wykształceniem", a mimo to nikomu nie przychodzi do głowy "ożywianie ruchu umysłowego miasta" i organizacji "jakiejś inteligentnej umysłowej zabawy".

Źródło: Tygodnik Powszechny, 22 października 1882 r.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×