Piski w gminie Czerwin to rodzinna miejscowość arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego, pierwszego metropolity gdańskiego. Kościelny hierarcha jest w tym miejscu upamiętniony tablicą, która przypomina o dacie jego chrztu świętego. Na miejscowym cmentarzu spoczywają natomiast jego rodzice. On sam pochowany został w archikatedrze oliwskiej w Gdańsku.
Rodzice księdza arcybiskupa Tadeusza - Feliks i Józefa Gocłowscy - przebywali na emigracji w Stanach Zjednoczonych. Kiedy wrócili, zakupili gospodarstwo rolne w Piskach, w gminie Czerwin. Tam też urodził się późniejszy duchowny. Dorastał w atmosferze patriotyzmu i głębokiej wiary. W 1937 roku poszedł do szkoły w Piskach, a w miejscowej parafii pw. św. Jana Chrzciciela przystąpił do Pierwszej Komunii Świętej i przyjął sakrament bierzmowania.
Grób rodziców Pierwszego Metropolity Gdańskiego. Piski, gm. Czerwin, pow. Ostrołęka. pic.twitter.com/gMV1PbxALK
— Czesław Szymkiewicz (@czeszym) August 1, 2021
W wieku 15 lat, w styczniu 1946 roku rozpoczął naukę w Niższym Seminarium Duchownym Księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo w Krakowie. Egzamin dojrzałości złożył w Liceum im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. W październiku 1949 roku został przyjęty do Zgromadzenia Księży Misjonarzy, w którym złożył śluby wieczyste. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk biskupa Stanisława Rosponda dnia 24 czerwca 1956 roku.
22 marca 1983 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji gdańskiej. 31 grudnia 1984 roku papież św. Jan Paweł II mianował go biskupem diecezjalnym diecezji gdańskiej. 25 marca 1992 roku, w związku z utworzeniem metropolii gdańskiej, został wyniesiony do godności arcybiskupa metropolity.
Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Gocłowski zmarł w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, 3 maja 2016 roku, w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku - w 85. roku życia, 60. roku kapłaństwa i 33. roku biskupstwa. Spoczął w krypcie biskupów gdańskich w archikatedrze oliwskiej w Gdańsku..
W kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Piskach znajduje się tablica upamiętniająca dzień chrztu świętego arcybiskupa Gocłowskiego - 4 października 1931 roku.
Piski, gmina Czerwin, powiat Ostrołęka, odwiedzamy rodzinną miejscowość pierwszego metropolity gdańskiego, to tu był ochrzczony 4.10.1931 roku, w tutejszym kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Piskach przystąpił także do pierwszej Komunii św. i przyjął sakrament bierzmowania. pic.twitter.com/wvUMn0TvGL
— Czesław Szymkiewicz (@czeszym) August 1, 2021
Jest też miejsce na upamiętnienie innych duchownych: śp. ks. Rocha Filochowskiego, pochodzącego ze wsi Choromany Wielkie - prałata metropolitarnego warszawskiego oraz ks. Antoniego Stawireja - jednego z proboszczów parafii Piski.
Epitafium , Ś. p. ks. Rocha Filochowskiego, prałata metropolitalnego warszawskiego. Zmarł nagle 21 stycznia 1896 r. w Piskach. Pochowany został na miejscowym cmentarzu. Żył lat 58, w tym 35 w kapłaństwie. Kościół w Piskach, gm. Czerwin, pow. Ostrołęka. 01.08.2021. pic.twitter.com/Mxs58kMU5Y
— Czesław Szymkiewicz (@czeszym) August 1, 2021
Proboszczem parafii Piski był Antoni Stawirej, syn Dominika i Anastazji z Gniazdowskich Stawirejów, byli oni bliskimi krewnymi Adama Fr. Mieczkowskiego, posła na Sejm Ustawodawczy oraz Sejm I kadencji II Rzeczypospolitej z ramienia Związku Ludowo-Narodowego. Piski 01.08.2021. pic.twitter.com/f50f24UC9a
— Czesław Szymkiewicz (@czeszym) August 1, 2021