eOstroleka.pl
Ostrołęka,

ENERGA chce odzyskać straty związane z Ostrołęką C

REKLAMA
zdjecie 9421
Elektrownia C w Ostrołęcefot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Rada Nadzorcza spółki ENERGA podjęła decyzję o wszczęciu działań prawnych mających na celu odzyskanie strat związanych z nieudanym projektem budowy bloku węglowego Ostrołęka C. 

Spółka zamierza dochodzić roszczeń od byłych członków zarządu i rady nadzorczej, których działania, jak wynika z przeprowadzonych analiz, mogły przyczynić się do powstania szkody.

O co chodzi?

Wniosek dotyczy osób, które pełniły funkcje w zarządzie i radzie nadzorczej ENERGI w okresie realizacji projektu Ostrołęka C. Są to:

  • Zarząd: Grzegorz Ksepko, Jacek Kościelniak, Alicja Klimiuk

  • Rada Nadzorcza: Zbigniew Wtulich, Paula Ziemiecka - Księżak, Agnieszka Terlikowska - Kulesza, Maciej Żółtkiewicz, Andrzej Powałowski, Marek Szczepańczyk

Elektrownia C w Ostrołęce, której budowa wstrzymana została w 2020 roku, miała być pierwotnie zasilana węglem. Projekt ten został jednak zawieszony z powodu problemów w finansowaniu inwestycji oraz w związku z kwestiami środowiskowymi.

Gdy jeden z inwestorów – Grupa Energa – przejęta została przez koncern PKN Orlen, zapadła decyzja o zmianie sposobu zasilania elektrowni z węgla na gaz. Obecnie trwają prace przy elektrowni gazowej i są one bardzo zaawansowane, jest więc praktycznie pewne, że inwestycja dojdzie do skutku w tej formie. Jednocześnie, trwa próba rozliczeń za nieudaną inwestycję węglową. Weszły one na nowy etap.

Dlaczego ENERGA podejmuje takie kroki?

Spółka tłumaczy, że decyzja o wszczęciu postępowania została podjęta po dokładnej analizie sytuacji i zasięgnięciu opinii prawników. Z przeprowadzonych badań wynika, że działania niektórych byłych członków organów spółki mogły prowadzić do szkód finansowych.

- Powyższa decyzja Zarządu Spółki została podjęta po przeanalizowaniu otrzymanych opinii zewnętrznych kancelarii prawnych, z których wynika, że zachowania niektórych byłych członków organów Spółki w związku z realizacją Projektu spowodowały poniesienie przez Spółkę szkód wielkiej wartości. - informowała spółka Energa w komunikacie o zamiarze dochodzenia roszczeń o naprawienie szkody związanej z węglową Ostrołęką C.

Szczegółowej analizie mają być poddane głównie kwestie związane z:

  • angażowaniem lub zobowiązaniem do angażowania lub zabezpieczeniem lub brakiem zabezpieczenia środków finansowych w związku z projektem, w tym przekazywaniem środków finansowych spółce Elektrownia Ostrołęka Sp. z o. o. – obecna nazwa: Aktywa Ostrołęka Sp. z o.o. (SPV),

  • wykonywaniem w SPV prawa głosu w związku z projektem, wobec: ww. osób i ubezpieczyciela lub ubezpieczycieli.

Co dalej?

ENERGA zamierza dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej lub pozasądowej. Sprawa ma charakter precedensowy i będzie śledzona zarówno przez środowiska biznesowe, jak i opinię publiczną.

Konsekwencje dla branży energetycznej

Decyzja ENERGI może mieć poważne konsekwencje dla całej branży energetycznej. Pokazuje, że inwestorzy oczekują większej odpowiedzialności od członków zarządów i rad nadzorczych spółek. Może to prowadzić do wzrostu świadomości prawnej wśród menedżerów i większej ostrożności przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Podsumowanie

Sprawa ENERGI i projektu Ostrołęka C to kolejny przykład na to, jak skomplikowane mogą być inwestycje w sektorze energetycznym. Decyzja o wszczęciu postępowania sądowego pokazuje, że spółka zamierza pociągnąć do odpowiedzialności osoby, które jej zdaniem przyczyniły się do poniesienia strat.

REKLAMA
zdjecie 9421

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
grudzień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 25  26  27  28  29  30 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22
dk23  24  25 dk26 dk27 dk28 dk29
 30 dk31  1  2  3  4  5
×