eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Eksperci Episkopatu o ustawie in vitro: Dochodzi do niegodziwej próby uprzedmiotowienia ludzkich zarodków

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

"Mamy do czynienia z klęską etyki w medycynie i w polityce" – piszą eksperci Episkopatu w oświadczeniu wydanym w związku z uchwaleniem przez Sejm ustawy o leczeniu niepłodności. W ocenie eksperckiej katolik nie mógł odpowiedzialnie głosować za przyjęciem takiej wersji ustawy.

Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP w wydanym dziś (26 czerwca) oświadczeniu podkreśla, że przyjęta ustawa dotycząca tzw. leczenia niepłodności niesie wiele negatywnych konsekwencji medycznych, etycznych, społecznych i prawnych. "Dochodzi do wielce niegodziwej próby uprzedmiotowienia ludzkich zarodków i nazywania ich „grupą komórek” oraz otwarcia drogi do masowego niszczenia poczętych istot ludzkich" – piszą eksperci episkopatu. Dodają, że ustawa ta „ostatecznie nie służy rodzinie, burząc podstawowe dla rozwoju dziecka więzi pochodzenia”. Przypominają też, że w świetle nauczania papieża Franciszka i jego najnowszej encykliki, in vitro należy ocenić jako „nieekologiczne i sprzeczne z zasadą sprawiedliwości międzypokoleniowej”.

Oświadczenie Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski w sprawie uchwalenia dnia 25 czerwca 2015 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawy o leczeniu niepłodności

W połączonej ocenie ekspertów różnych dziedzin uchwalona przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dnia 25 czerwca 2015 roku ustawa dotycząca tzw. leczenia niepłodności niesie tak wiele negatywnych konsekwencji medycznych, etycznych, społecznych i prawnych, że należy ocenić, iż mamy do czynienia z klęską etyki w medycynie i w polityce. Dochodzi do wielce niegodziwej próby uprzedmiotowienia ludzkich zarodków i nazywania ich „grupą komórek” oraz otwarcia drogi do masowego niszczenia poczętych istot ludzkich. Wydawane dotąd opracowania kwestii in vitro przez Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP, ale też przez innych specjalistów spoza Zespołu, pozwalają się zorientować, że ustawa ta ostatecznie nie służy rodzinie, burząc podstawowe dla rozwoju dziecka więzi pochodzenia. W świetle nauczania papieża Franciszka i jego najnowszej encykliki, in vitro należy ocenić jako nieekologiczne i sprzeczne z zasadą sprawiedliwości międzypokoleniowej. Wobec przeprowadzonej dyskusji o projekcie uchwalonej właśnie ustawy – zwłaszcza w świetle znanych opinii Biura Analiz Sejmowych i uwag Sądu Najwyższego – żaden z parlamentarzystów nie może twierdzić, iż nie wiedział, za czym opowiada się w głosowaniu. Ponosi zatem odpowiedzialność moralną za skutki tworzonego prawa. W ocenie eksperckiej katolik nie mógł odpowiedzialnie głosować za przyjęciem ustawy w wersji, w jakiej została uchwalona.

Zespół Ekspertów
Konferencji Episkopatu Polski
ds. Bioetycznych

Źródło: BP KEP

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×