eOstroleka.pl
Region,

Drugi Przasnyski Jarmark Staropolski [PROGRAM]

REKLAMA
zdjecie 480
fot. eprzasnysz.plfot. eprzasnysz.pl
REKLAMA

Już 31 maja odbędzie się Drugi Przasnyski Jarmark Staropolski, w tym dniu Przasnysz znów zamieni się w średniowieczne miasto!

Impreza rozpocznie się o godzinie 10.00 na Rynku Miejskim i potrwa do godziny 19.00.

Program
10.00 Rozpoczęcie jarmarku
10.30 – 11.00 Prezentacja rekonstruktorów historycznych, wystawców i gości jarmarku
11.00 – 11.30 Inscenizacja taneczno – teatralna „Krzyżacy w Przasnyszu”
11.30 – 12.00 Koncert jarmarcznej muzyki średniowiecznej, nauka tańca średniowiecznego
12.00 – 13.00 Konkurs na najlepszy strój średniowieczny
13.00 – 19.00 Gra miejska, pokazy i warsztaty, staropolskie zabawy, Gry i konkursy, zawody sprawnościowe dla młodszych i starszych. Opowiadanie i ilustrowanie legend mazowieckich. Bajka dla najmłodszych
19.00 Wspólne z Miejskim Chórem Męskim biesiadne śpiewanie

Na jarmarku jak w przysłowiowym garncu można będzie zobaczyć wszystko co związane jest z dawnym rzemiosłem, sztukami pięknymi, obyczajami, kulinariami i życiem codziennym w średniowiecznym mieście.

Przasnysz powraca do swej chlubnej przeszłości, gdy był uznawany za trzecie po Warszawie i Płocku, miasto ma Mazowszu. Jego największy rozkwit nastąpił w XVI stuleciu. W tamtym czasie był ważnym ośrodkiem gospodarczym z bardzo dobrze rozwiniętą i zróżnicowaną produkcją rzemieślniczą.

Przebiegające przez Przasnysz ważne szlaki komunikacyjne przyczyniły się do rozwoju handlu w mieście. Słynne były wielkie jarmarki przasnyskie i cotygodniowe targi, na których handlowano niemalże wszystkim.

31 maja na przasnyskim rynku, jak to niegdyś bywało, staną jarmarczne kramy
historyczne garncarza, stolarza, bartnika, szewca, kowala, złotnika, powroźnika, piwowara, tkaczek i krawcowych. Zawita też na rynek kat z dybami i narzędziami tortur. Przez cały czas trwania jarmarku prezentowane będą średniowieczne techniki rękodzieła i rzemiosła. Pokazom i prezentacjom rzemieślników historycznych towarzyszyć będą warsztaty, gdzie każdy będzie mógł spróbować swoich sił i umiejętności.

Będą też klimaty kulinarne, zielarstwo, przyrządzanie potraw wg dawnych przepisów i ich degustacja. Sztuki piękne prezentować będzie średniowieczna muzyka, tańce oraz pokazy i warsztaty z iluminatorstwa średniowiecznego, pisania ikon i heraldyki. Bogato prezentowane będą różnego rodzaju ozdoby i techniki ich wytwarzania. Będzie też szeroka i atrakcyjna oferta rozrywki dla młodszych i starszych.

Rekonstruktorzy historyczni zaproszą do udziału w średniowiecznym kole fortuny oraz grach planszowych i plenerowych. Dzieci będą mogły wziąć udział w staropolskich zabawach i zawodach sprawnościowych z cyklu „Zostań giermkiem księcia Janusza”. Pasowania na giermka dokona sam książę Janusz.

Podczas jarmarku można będzie obejrzeć ciekawą wystawę ze zbiorów dr Waldemara Krzyżewskiego
na temat średniowiecznych sposobów leczenia koni, natomiast w Muzeum wystawę iluminatorstwa ksiąg Kamila Królikowskiego.

Historyczną część jarmarku (gra miejska, inscenizacja, tańce, konkursy, zabawy) poprowadzi
Daniel Sukniewicz – projektant Szlaku Książąt Mazowieckich. Uzupełnieniem nurtu historycznego jarmarku będą stoiska handlowe ze współczesnym rękodziełem artystycznym (rzeźby, ceramika, obrazy, hafty, wycinanki, patchworki, biżuteria, zabawki drewniane, wyroby z wikliny, słomy i ratanu, z potrawami regionalnymi (piwo jałowcowe, wędliny staropolskie, sery, miody, pieczywo obrzędowe,
kołacze ,placki, nalewki) i bogatą ofertą kwiatów i krzewów (domowych i ogrodowych).

Na jarmarku zaprezentują też swoje wyroby Środowiskowe Domy Samopomocy z Myszyńca, Strzegowa, Makowa Mazowieckiego i Przasnysza. Stoiska z własnymi wytworami i warsztatami dla młodszych i starszych uczestników jarmarku zorganizuje Stowarzyszenie Oświatowe Grono, Przasnyska Fundacja Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Świetlik, Stowarzyszenie Razem, Szkoła Podstawowa Nr 1, Miejska Biblioteka Publiczna i Biblioteka Pedagogiczna, Pracownia Batiku MAMUT oraz Mazowiecki
Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Dodatkową atrakcją dla uczestników jarmarku będą pokazy sokolnicze i przejażdżki konne po mieście. Imprezę zakończą wspólne śpiewy biesiadne.

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×