W Ostrołęce pomoc społeczna obejmuje ponad 2,6 tys. osób. Z jakich powodów takie osoby korzystają z pomocy? Co sprawia, że ich sytuacja jest trudna? Czynników jest wiele, ale niektóre powtarzają się najczęściej.
Pomocą społeczną w 2022 roku objęto na terenie miasta: 1321 rodzin, 2612 osób w tych rodzinach, natomiast 1871 osób otrzymało decyzją świadczenie. W stosunku do 2021 roku o 6,18 % zmniejszyła się liczba rodzin objętych pomocą społeczną.
Ciężki los osób w podeszłym wieku
Z pomocy społecznej najczęściej korzystają rodziny z jednym i dwojgiem dzieci. Pomoc z MOPR wiąże się z problemami finansowymi tych rodzin. Trudności życiowe spotykają również rodziny niepełne, w większości samotne matki - z pomocy społecznej w Ostrołęce skorzystało w ubiegłym roku 239 takich rodzin.
432 rodziny wymagające pomocy to rodziny emerytów i rencistów. Borykają się oni z podeszłym wiekiem, stanem zdrowia i niskim poziomem dochodów.
W wielu przypadkach czynnikiem dominującym, który powoduje korzystanie z pomocy społecznej jest długotrwała i ciężka choroba, która powoduje nie tylko niemożność podjęcia pracy, ale też wysokie koszty leczenia i zakupu leków. - Z powodu długotrwałej choroby w 2022r. przyznano pomoc dla 843 rodziny (1537 osób w tych rodzinach), natomiast problem niepełnosprawności dotyczył 611 rodzin (1083 osoby w tych rodzinach) - informuje MOPR.
Alkoholizm problemem większym, niż się wydaje
Choć bezrobocie w Ostrołęce wynosi 7 procent, to jest to kolejny problem, który znają pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Często bezrobociu towarzyszą inne problemy, co tylko potęguje złą sytuację danej rodziny - np. uzależnienia, przemoc, niepełnosprawność czy nawet bezdomność. Trudności finansowe powodują często bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych: ostrołęcki MOPR pomagał 295 takim rodzinom w ubiegłym roku.
W 224 rodzinach objętych pomocą MOPR występował problem uzależnienia od alkoholu. Według danych Ośrodka, sytuacja jest jednak poważniejsza, niż się wydaje. - Problem ten dotyczy znacznie większej liczby środowisk. Osoby z problemem alkoholowym zwykle zaprzeczają, iż są nim dotknięte, w związku z tym jest on bardzo trudny do zdiagnozowania.
Jak wygląda sytuacja z zasiłkami? Liczba zasiłków stałych wypłaconych w 2022 r. w stosunku do 2021 r. spadła o 4,83%. O 9,09% spadła także liczba zasiłków okresowych.