Z inicjatywy Fundacji Splot Pamięci w Ostrołęce powstał mural historyczny. Czy dzieło, które wykonali artyści Radosław Jastrzębski i Mateusz Wróblewski zostanie objęte miejskim monitoringiem?
Szanowny Panie Prezydencie, z inicjatywy Fundacji Splot Pamięci aktualnie w Ostrołęce powstaje mural patriotyczny upamiętniający bitwę o Ostrołękę w sierpniu 1920. Wielkoformatowe malowidło powstaje na ścianie budynku przy ul. Pileckiego 4a. Projekt w całości finansowany jest ze środków pozyskanych przez fundację a sam mural jest dziełem ostrołęckich artystów Radosława Jastrzębskiego i Mateusza Wróblewskiego. W związku z tym zwracam się z prośbą o oświetlenie oraz objęcie muralu monitoringiem miejskim.
- czytamy w interpelacji radnego Jacka Łuby z dnia 25 sierpnia 2020 r.
Mural jest już zakończony. Efekty pracy można podziwiać. Mural nawiązuje do wydarzeń z 1920 roku.
Warstwę treściową muralu trudno scharakteryzować w kilku zdaniach, ponieważ chcemy w niej zasygnalizować mnóstwo wątków, wydarzeń i oczywiście pokazać wybrane, najważniejsze postacie. Będą marynarze, ułani oraz policjanci, będzie wjeżdżający na stację pociąg pancerny "Mściciel", będzie wizerunek ks. Stanisława Pędzicha i zarys murów ostrołęckiego klasztoru. Pracujemy nad tym, by po ukończeniu muralu, gdy pokażemy efekt końcowy, udostępnić mieszkańcom i wszystkim zainteresowanym osobom pakiet materiałów, który pozwoli poznać bliżej tę historię. Bardzo cieszy nas, że już teraz trwające prace malarskie budzą zainteresowanie spacerowiczów i spotykają się z pozytywnym odbiorem.
- mówiła nam Jolanta Żubrowska, prezes Fundacji Splot Pamięci.
Oficjalne odsłonięcie muralu wstępnie planowane jest na połowę września 2020 roku. Już teraz podziwiać można jednak efekt. Jak Wam się podoba? Zachęcamy do dyskusji w komentarzach.