Magdalena Jaworowska najpierw zaapelowała o zmniejszenie wynagrodzeń członkom komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, a teraz przeszła do... swoich kolegów i koleżanek z rady miasta. "Każda złotówka powinna być przeanalizowana" - pisze, sugerując zmniejszenie diet.
Czas na... zmniejszenie diet? Radna pisze do prezydenta
- Analizując budżet naszego miasta oraz trudną sytuację finansową, bardzo proszę Pana Prezydenta oraz Przewodniczącego Rady o wnikliwe przeanalizowanie wysokość diet radnych. Niektóre komisje spotykają się raz, dwa razy do roku inne częściej , natomiast dieta dla przewodniczącego komisji i zastępcy jest jednakowa i nie ulega pomniejszeniu - napisała do prezydenta Ostrołęki radna Magdalena Jaworowska (PiS).
Radna uważa, że "wynagrodzenie powinno być za pracę wykonaną w komisji". I dodaje:
To nie jest w porządku, są to pieniądze naszych mieszkańców i jako samorządowcy powinniśmy dawać przykład przejrzystości, uczciwości oraz oszczędności. Każda złotówka powinna być przeanalizowana. Ponadto wysokość diet oraz wydatki Rady Miasta są dość wysokie. Dajmy dobry przykład samorządowcom oraz parlamentarzystom, może wszyscy wyciągną dobre wnioski. Ostatnio mieszkańcy odczuwają duże podwyżki, przykładem jest drastyczne podniesienie odpadów komunalnych. Wpływa to na niezadowolenie oraz znacznie obciąża budżet domowy. Mam nadzieję, że moje argumenty oraz podejście do oszczędności będzie przeanalizowane i zaproponowane przy konstrukcji nowego budżetu na rok 2025 z korzyścią dla wszystkich.
Przypomnijmy, że Jaworowska wystąpiła również ostatnio o zmniejszenie wynagrodzeń członkom Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Radna kontra komisja alkoholowa. Chodzi o wynagrodzenia
Radna PiS Magdalena Jaworowska zwróciła się do prezydenta o zmniejszenie wynagrodzeń członków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.…
Prezydent odpowiada: dieta to nie wynagrodzenie
- Od marca 2007 roku do października 2021 roku, w zakresie wysokości diet radnych miasta Ostrołęki, obowiązywała uchwała Rady Miasta Ostrołęki Nr 52/VIII/2007. Uchwała ta funkcjonowała w obrocie prawnym przez ponad 14 lat. Rada Miasta Ostrołęki, poprzedniej kadencji, podjęła uchwałę Nr 506/LI/2021 z dnia 28 października 2021 r. w sprawie ustalenia zasad przyznawania oraz wysokości diet dla radnych Miasta Ostrołęki. Uchwałą tą dokonano zmian nie tylko w zakresie wysokości diet radnych, ale również zasad ich wypłacania - przypomniał prezydent Paweł Niewiadomski, a w czasie podwyżki - radny. I dodał:
Podwyżka diet radnych podyktowana była spadkiem, w przeciągu tych 14 lat, realnej wartości diet nie tylko radnych miejskich, ale również wojewódzkich i powiatowych w odniesieniu do przeciętnego i minimalnego wynagrodzenia oraz wzrostu wskaźnika inflacji.
- W tym miejscu pragnę zwrócić uwagę, że dieta radnego nie jest wynagrodzeniem, a świadczeniem pieniężnym, które ma jedynie skompensować jego wydatki związane z pełnieniem obowiązków radnego takich jak: udział w sesjach rady gminy, w posiedzeniach jej komisji, udział w dyżurach, różnego rodzaju uroczystościach oraz innych czynnościach, które dotyczą reprezentowania interesów mieszkańców miasta - dodał prezydent Ostrołęki, wskazując, że obowiązująca obecnie uchwała Rady Miasta ustalająca wysokość diet funkcjonuje już od ponad 3 lat i w tym czasie, z roku na rok, przeciętne zarobki wzrosły o kilka procent, wzrosła również inflacja.
Na koniec, włodarz wskazał, że to nie on odpowiada za wysokość diet, a sama rada miasta:
Pragnę również zwrócić uwagę na przepis art. 25 ust. 4 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, który stanowi, że organem właściwym do ustalania diet jest rada miasta, a nie prezydent miasta. Zgodnie z przepisem § 27 Statutu Miasta Ostrołęki radni posiadają inicjatywę uchwałodawczą, jako: członkowie komisji, kluby radnych czy też, jako grupa 3 radnych.