Radna PiS Magdalena Jaworowska zwróciła się do prezydenta o zmniejszenie wynagrodzeń członków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
- Zwracam się z prośbą o przeanalizowanie i podjęcie stosowych działań dotyczących zmniejszenia wynagrodzeń dla członków komisji rozwiązywania problemów alkoholowych w roku 2025 - napisała w interpelacji do prezydenta Ostrołęki radna Magdalena Jaworowska (PiS).
W jej ocenie, "analizując ilość członków komisji oraz wynagrodzenia w komisji alkoholowej w naszym mieście w porównaniu do innych miast, komisja w Ostrołęce jest najdroższą komisją, w której wynagrodzenia są najwyższe".
- To ogromne środki, które powinny być przesunięte i wydatkowane na profilaktykę oraz niezbędne działania w tym zakresie. Z raportu Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiazywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii za rok 2023 wynika, iż jest coraz więcej zagrożeń, problemów oraz potrzeb. Lepiej zapobiegać niż później leczyć - stwierdziła Jaworowska, dodając:
Ponadto uważam, że w skład komisji alkoholowej powinni wchodzić eksperci, praktycy, którzy mają doświadczenie, wiedzę oraz wykształcenie w zakresie profilaktyki alkoholowej.
Wiceprezydent: Członkowie MKRPA doświadczeni, przeszkoleni
Wiceprezydent Elżbieta Mierzejewska-Nicewicz w odpowiedzi na interpelację radnej Jaworowskiej wymieniła, czym zajmuje się komisja - a są to zadania wymienione w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
- Wszyscy członkowie MKRPA są osobami przeszkolonymi w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Część osób będących członkami obecnej Komisji posiada doświadczenie związane z pracą w MKRPA od roku 2019 - wskazała wiceprezydent. I dodała, że nowy miejski program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii będzie wkrótce poddany pod obrady rady miasta.