"Kobiety będą wykonywać aborcję, bliscy będą im w tym pomagać. Rolą państwa nie jest sztuczne, na co wskazują dane statystyczne o karalności, utrzymywać obywateli w strachu o swoją przyszłość" - mówiła w Sejmie ostrołęcka posłanka Polski 2050 Żaneta Cwalina-Śliwowska. Zapowiedziała, że poprze projekt ustawy o depenalizacji aborcji. Weto zapowiedział już jednak prezydent RP.
Pod koniec czerwca sejmowa Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży pozytywnie zaopiniowała pierwszy z procedowanych projektów, który nowelizuje Kodeks karny. Propozycja przewiduje zmiany polegające przede wszystkim na dekryminalizacji pomocy w aborcji oraz przerywaniu ciąży za zgodą ciężarnej do 12. tygodnia trwania ciąży.
Wczoraj dyskutowano o tym projekcie w Sejmie i głos zabrała posłanka z Ostrołęki - Żaneta Cwalina-Śliwowska z Polski 2050. - Depenalizacja nie jest tożsama z legalizacją aborcji. To jedynie, choć dla ogromnej części "aż", usunięcie elementu penalizacji i dekmryminalizacji działań na gruncie prawa karnego - mówiła, dodając:
Jakie są główne funkcje prawa karnego? Po pierwsze, funkcja ochronna. Czy każąc medyka lub bliską osobę za dokonanie za zgodą kobiety lub pomocnictwo w aborcji chronimy jednostkę, chronimy społeczeństwo? Nie, zastraszamy i skazujemy na cierpienie.
Dalej Cwalina-Śliwowska stwierdziła, że karanie za aborcję odbiera sprawiedliwość i nie wychowuje, tylko straszy.
"Czy gwarantujemy pewność prawa? Nie, lekarze mają wątpliwości czy ratując życie ciężarnej, nie narażają się przypadkiem na odpowiedzialność karną" - stwierdziła Cwalina-Śliwowska.
- Według różnych statystyk, w Polsce poza systemem odbywa się od kilkudziesięciu do nawet 200 tys. aborcji. Kobiety nie dokonują aborcji same - mówiła posłanka, wskazując, że osobom pomagającym kobietom w aborcji grozi odpowiedzialność karna.
Pozostawiając te przepisy uznalibyśmy, że skoro zamknęliśmy oczy, to aborcja zniknęła. Drodzy państwo, nie zniknęła. Kobiety będą wykonywać aborcję, bliscy będą im w tym pomagać. Rolą państwa nie jest sztuczne, na co wskazują dane statystyczne o karalności, utrzymywać obywateli w strachu o swoją przyszłość.
- Ja, Żaneta Cwalina-Śliwowska, z całym sercem zagłosuję za tą ustawą - zakończyła ostrołęcka parlamentarzystka.
Opozycja złożyła wniosek o odrzucenie w całości projektu nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada dekryminalizację pomocy w aborcji oraz dekryminalizację przerywania ciąży za zgodą ciężarnej do 12. tygodnia trwania ciąży. Najprawdopodobniej jednak projekt zostanie przyjęty i przegłosowany również w Senacie - nie ma jednak szans na wejście w życie, gdyż weto już teraz zapowiedział prezydent RP Andrzej Duda.