Czy dotychczasowa infrastruktura na budowie elektrowni Ostrołęka C zostanie wykorzystana przy budowie elektrowni gazowej? Takie pytanie zadano podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia Enea SA, jednego z inwestorów elektrowni. Co z tym, co dotychczas udało się zbudować?
Czy rozważacie możliwość wykorzystania części infrastruktury, bo ona już częściowo została zbudowana, na terenie Ostrołęki, do wykorzystania jej po prostu przy budowie bloku na gaz, bo tutaj ten odpis jest do zera. Czy rzeczywiście tam już nic nie ma i to jest całkowicie do zaorania, czy rzeczywiście jakąś część można z tego wykorzystać? - tak brzmiało jedno z pytań akcjonariuszy, które zadane zostało podczas walnego zgromadzenia Enea SA. Zgromadzenie odbyło się 30 lipca br.
Był to jeden z elementów branych pod uwagę w ramach analiz możliwości realizacji wariantu budowy elektrowni wytwarzającej energię elektryczną w procesie spalania gazu ziemnego w dotychczasowej lokalizacji budowanego bloku węglowego. W oparciu o wyniki tych analiz, Zarząd Spółki podjął decyzję o zamiarze kontynuacji budowy jednostki wytwórczej w Ostrołęce z uwzględnieniem zmiany źródła zasilania z węglowego na gazowe. Po ustaleniu docelowego kształtu rozwiązania technicznego dla bloku gazowego możliwe będzie określenie w jakim zakresie znajdzie w nim zastosowanie infrastruktura wykonana w ramach projektu w technologii węglowej
- odpowiedziały władze Enei.
Budowa węglowej elektrowni węglowej Ostrołęka C została wstrzymana w lutym tego roku. Prezes Orlenu Daniel Obajtek poinformował o gotowości do inwestowania spółki w elektrownię, pod warunkiem, że będzie to elektrownia gazowa. PKN Orlen oficjalnie wyraził wolę uczestniczenia w inwestycji i weźmie udział jej finansowaniu. W planach jest przystąpienie do spółki Elektrownia Ostrołęka w charakterze wspólnika.